
Svake godine u Srbiji otkrijete neki skelet u ormanu u vidu zaostalog duga za koji niste znali, što je materijalizacija fiskalnih rizika, slikovito je opisao svoj utisak šef kancelarije MMF u Beogradu Kim Deheng, upozorivši da se to mora kontrolisati, inače se napor da javni dug i finansije budu održivi neće isplatiti.
Deheng je rekao da bi trebalo unaprediti naplatu poreza i podsetio na neefikasnost u naplati koja je u ranijem periodu bila skoro redovna pojava.
"Hipotetički, ako naplata poreza ne bude veća, odnosno ne donese dovoljno rezultata, složili smo se s vladom da se ide na povećanje PDV-a", rekao je Deheng na prezentaciji jesenjeg izveštaja evropskog odeljenja MMF za Centralnu, Istočnu u Jugoistočnu Evropu.
On je, ipak, poručio da su za sada "poruke utešne", kao i da oseća da program MMF-a za Srbiju ide u pravom smeru u širem kontekstu, ikao se neki možda ne slažu oko detalja. Kaže i da prvi put u javnosti čuje primedbe da bi trebalo smanjiti porez na rad, ali istovremeno podići PDV, što je, kako je rekao, već znak progresa.
"Kod ovakvih pitanja morate da imate širi pogled, jer porez na radnike je visok zbog doprinosa", rekao je on i dodao da je u isto vreme u Srbiji relativno veliki neformalni sektor koji ne plaća porez.
Ernesto Kriveli, ekonomista MMF-a, kaže da uvek postoji način da se menja sistem poreske politike, odnosno da se poveća PDV i rastereti poresko oterećenje na rad, a takva politika bi bila dobra za dugoročan privredni rast.
Profesor Pravnog fakulteta Miroljub Labus rekao je da ako se smanjuju porezi na plate smanju se i prihodi opština. Prema njegovim rečima, bilo bi korisno smanjiti porez na plate i povećati PDV, ali da bi se rezultati takve mere videli tek posle petog-šestog kvartala.
Njegov kolega, profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić ističe da je očekivano da takav potez deluje na privredu u srednjem i dugom roku, da je ta reforma važna, ali da nije urgentna.
"Porezi na zarade su već niski, i tu bi doprinosi za zdravstvo bili kandidat za smanjenje, ali to nije prioritet u naredne 2-3 godine", rekao je Arsić i dodao da je Srbija izgubila dve-tri godine tražeći najbolje rešenje za fiskalnu konsolidaciju.
On kaže da Srbija u narednom periodu trebalo da smanji javnu potrošnju, ali i sprovede poresku reformu tako što bi se smanjilo fiskalno opterećenje rada, a povećali porezi na potrošnju.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
NAJČITANIJE
Oglas
Oglas
Najnovije
Oglas
Oglas
Oglas