
Deo Koridora 10, od Vladičinog Hana do Donjeg Neradovca, dužine 26,2 kilometra, danas je otvoren za saobraćaj, a premijer Aleksandar Vučić najavio je da će ceo Koridor 10 biti gotov najkasnije do marta 2017. godine.
Vučić je kazao da je u tu deonicu uloženo 73,8 miliona evra, da se Koridor gradi od 2009. godine, ali da su radovi zaista počeli 2012. godine. On je dodao da se to finansira iz kredita Svetske banke.
"Od Horgoša do Preševa i od Horgoša do Dimitrovgrada moći ćete najkasnije da idete do marta 2017. godine, a trudićemo se da to bude do kraja naredne godine. I Jablanički i Pčinjski okrug biće povezani sa Niškim okrugom, ali i celom Srbijom. Ovaj autoput je razvojni projekat, otvorićemo nove fabrike, dovodimo nove investitore u Vranje i Vladičin Han", rekao je Vučić u Vranju.
Šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen rekao je da put od Vladičinog Hana do Neradovca rezultat dugogodišnjeg rada i da je Koridor 10 najvažniji u Srbiji, jer poboljšava regionalnu povezanost i da je na taj način Srbija uključena u deo evropske mreže puteva.
Gradnja dela Koridora 10 od Vladičinog Hana do Donjeg Neradovca u blizini Vranja, koja je finansirana kreditom Svetske banke u vrednosti 73, 8 miliona evra, podeljena je na tri manje deonice: Vladičin Han - Prevalac u dužini od 10,1 km, Prevalac - Suvi Dol u dužini od 9,0 km i Suvi Dol - Donji Neradovac 7,2 km.
Projekat je realizovan prema međunarodnim "FIDIC" pravilima.

Na deonici Vladičih Han - Donji Neradovac izgrađen je autoput u dužni 26,3 km sa 24 mosta, šest nadvožnjaka, i petljom "Vranje" sa svojim krakovima dužine 1, 35 km. Takođe, izgrađen je novi alternativni nekomercijalni put koji je paralelan autoputu u dužini od 19, 5 km sa deset mostova.
Glavni projekat je izgradio Institit za puteve, a tehničku kontrolu projekta obavio je Saobraćajni institut CIP. U toku gradnje autoputa, obavljeni su istražni i konzervatorski radovi na oko 11 arheoloških lokaliteta na toj deonici.
Svakodnevno, na izgradnji je bilo angažovano oko 400 radnika i 150 mašina i kamiona. Stručni nazdor obavljala je firma "Luis Dežer" iz Pariza, a konsultant za životnu sredinu je bio konzorcijum "Arup" iz Londona i Institut "Kirilo Savić" iz Beograda.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare