Od čega sve zavisi cena Telekoma?

author
Vojislav Stevanović
30. nov. 2015. 18:12
>
18:17
BG-TELEKOM PRODAJA PKG-1900-MMN-01(20150812-161145219).mxf.Still001
N1 info | N1 info

Prodaja Telekoma Srbija je u poslednjoj fazi. Vlada treba da odluči da li će neka od šest kompanija ponuđača za većinski paket akcija postati novi vlasnik. Ministar privrede Željko Sertić rekao je da će Vlada Srbije odlučiti koja je najbolja na osnovu više faktora.

Kako kažu u Vladi, da li će Telekom dobiti novog vlasnika ne zavisi samo od cene nego i od toga kakav se nudi investicioni, a kakav socijalni program.

Do sada se spekulisalo sa cenom od oko 1,4 milijarde evra za paket koji se prodaje. Iako se zvanično na prodaju nudi 58 odsto, u vlasništvu Telekoma je i paket akcija koje je kompanija otkupila od grčkog OTE-a, tako da će budući vlasnik praktično steći više od 72 odsto akcija. To znači da je ukupna vrednost Telekoma oko 1,93 milijarde evra.

Prema podacima za 2014, poslovni rezultat Telekoma obezbedio bi da se ta investicija vrati za nepunih deset godina, a ukoliko novi vlasnik bude smanjio broj zaposlenih za trećinu, kao što se priča, to bi period otplate dodatno smanjilo.

 Posebno će biti značajno da se vide svi uslovi prodaje. Analitičari kažu da će na cenu uticati to kakav je socijalni program, kao i da je pitanje u kojoj meri će država moći da obezbedi garancije, kao i to koliko će i u šta novi vlasnik ulagati kada preuzme firmu. Očekuju da, ako se trgovina dogovori, novac bude u celini isplaćen.

U zavisnosti od rezultata u tekućoj godini postoji mogućnost da se deo tranše ostavi, kad se završi bilans za tekuću godinu. Međutim, mislim da to nije realno, pošto smo već pri kraju ove godine. Očekivanja su da će poslovni rezultat biti na nivou prošle godine, tako da verujem da će transakciona cena biti realizovana u potpunosti“, kaže Nenad Gujaničić, broker.

U odnosu na svoje konkurente, Telekom se dobro drži, štaviše u pojedinim segmentima i jača. I to pri sadašnjem nivou investicija i sa postojećim brojem zaposlenih. To je argument protivnika prodaje. Oni koji su za prodaju tvrde da samo na taj način mogu da se obezbede potrebne investicije, kao i da bez novog vlasnika, ne može da se obezbedi kvalitetno upravljanje.

Ukoliko bude prodaje, pitanje je i šta će biti sa domaćim dobavljačima i istraživanjem i razvojem. Hoće li ostati u Srbiji ili će se, kao što je čest slučaj, izmestiti u neki od centara novog vlasnika.

Iako se svi slažu da je neophodno da se Telekom finansijski što više "odvoji" od države, nisu svi istog mišljenja kako bi ga trebalo prodati:

„Potpuno sam siguran da je sa strateškog stanovišta, sa stanovišta zaštite javnog interesa na srednji i dugi rok, što i jeste cilj svake politike, apsolutno neprihvatljiv ovaj način na koji bi trebalo privatizovati ovu kompaniju. Ja jesam za privatizaciju te kompanije, ali delimičnu i isključivo kroz dokapitalizaciju“, kaže Mahmud Bušatlija, ekonomski analitičar.

Privatizacioni savetnik u ovom poslu je francuski LAzard. Telekom Srbija inače zapošljava više od 13 hiljada ljudi.

Detaljnije u prilogu:

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama