Kakve su posledice za ekonomije regiona ako dođe do Bregzita

N1

Upozorenja na moguće posledice izlaska Velike Britanije iz Evropske unije (EU) nizale su se proteklih nedelja. O tome šta bi Bregzit doneo svetskoj i ekonomijama regiona za Infobiz je govorio Goran Nikolić iz Instituta za evropske studije.

Ako se polazi od toga da će biti Bregzita, „razvod“ bi trajao najmanje dve godine, možda čak i više, naglašava Nikolić i dodaje da bi u tom periodu verovatnija bila opcija da bi došlo do pauziranja integracija u EU.

„Dakle, generalno, naše veze s Velikom Britanijom koja je, ipak, daleka zemlja geografski u odnosu na ostale evropske zemlje, nisu tako izražene i mislim da je u suštini taj diplomatski efekat važniji od ekonomskog, čak i kada je u pitanju ceo region, jer Nemačka i Italija su najvažnije zemlje za sve zemlje regiona“, smatra Nikolić.

On kaže da bi u slučaju Bregzita, recimo, svetske berze sledećeg dana, u petak, mogle da padnu.

„Samim tim Velika Britanija bi bila najveća žrtva svakako i ona bi osetila ekonomske posledice. Pitanje je kolika bi ta šteta bila, mi to sada ne možemo tačno da procenimo“, kaže Nikolić.

Kako kaže ključno pitanje za „bregzitovce“ je imigracija, a za one koji su za EU ekonomska šteta za sva domaćinstva, kao što pokazuju istraživanja u Velikoj Britaniji i to su dve teme koje i jedna i druga strana pokušavaju da nametnu.

Kada je u pitanju EU, Nikolić kaže da je za nju to pitanje kredibiliteta i postoje indicije da, ako izađe Velika Britanija, da će pre svega Francuska i neke druge zemlje biti veoma oštre pri pregovorima o istupanju Velike Britanije, koji bi trebalo da traju dve godine po Lisabonskom sporazumu.

„Odnosno da će uslovi koje će Francuska ili neke druge zemlje pokušati da nametnu Velikoj Britaniji biti oštri, takvi da se druge zemlje obeshrabre, da ne bude Čehzita, da ne bude Dexita, znači mislim na Dansku, na Češku, ili na neke druge zemlje koje se pominju kao mogući kandidati, na primer Švedsku“, navodi Nikolić.

Tri razloga za ostanak u EU

Glavni mediji u Velikoj Britaniji su preneli da kraljica skoro svakog bitnijeg gosta koji dođe kod nje pita da navede tri dobra razloga zašto Velika Britanija treba da ostane u EU, kaže Nikolić.

I dodaje: „Da sam ja Britanac, ja bih glasao za ostanak u EU, zato što je EU dobar način da Britanija projektuje svoju moć, dakle preko EU, zato što ona ima veliko učešće u samom kreiranju politike“.

Prema njegovim rečima, drugi razlog, koji je veoma bitan, je ekonomija.

„Dakle, EU je pre svega carinska Unija i vi za britansko tržište, za njena preduzeća, imate jedno otvoreno tržište, što je bitno za britanska preduzeća koja su konkurentna. Ipak je to zemlja vrlo napredna u tehnološkom smislu i uživa prednosti tog tržišta“, rekao je Nikolić.

Treći razlog, smatra Nikolić, je finansijski razlog – „zato što je Velika Britanija finansijski hab i u EU i na svetskom nivou“.

Procene ishoda referenduma

Na pitanje da proceni kakav će biti ishod referenduma, Nikolić kaže da je veća šansa da se Bregzit ne desi.

„Izlasnost 60 odsto odgovara Bregzitu, 70 odsto odgovara ostanku u EU i na osnovu izlaznosti već u toku dana moći ćemo da vidimo šta se dešava“, smatra on.

S jedne strane istraživanja govore da je to potpuno izjednačeno, a s druge strane kladionice daju prednost tome da će Velika Britanija ostati u EU.

„Ako se kladite da će Velika Britanija ostati u EU dobijate samo 25 penija, znači to je za kladioničare 1,25 kvota, na primer kao kad igra Crvena Zvezda protiv nekog drugoligaša“, objašnjava Nikolić.