
Građani Srbije ne bi trebalo da napuštaju sisteme daljinskog grejanja i prelaze na grejanje na struju, jer je struja previše skup izvor energije, izjavio je ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić. Ministar je potpisao ugovor o dodeli oko 125 miliona dinara iz Budžetskog fonda za projekte unapređenja energetske efikasnosti.
On je novinarima nakon potpisivanja ugovora sa 15 lokalnih samouprava u Srbiji kojima je dodeljeno 125 miliona dinara za unapređenje energetske efikasnosti, kazao da će sistem daljinskog grejanja dugoročno biti najisplativiji za građane.
Antić je naglasio da je cena električne energije u ovom trenutku ispod ekonomske cene i to stvara pogrešnu predstavu da je grejanje na struju jeftinije.
"Moja preporuka građanima Srbije je da se drže daljinskog sistema grejanja, jer će cena električne energije u narednih 10 do 15 godina po svim projekcijama da raste, a biće različitih zima koje će zahtevati velike količine energije za grejanje", kazao je on.
Antić je poručio lokalnim samoupravama da pokušaju da smanje fiksne troškove toplana i da učine sve da cene daljinskog grejanja budu povoljnije za građane.
Grejna sezona u Srbiji zvanično počinje 15. oktobra i traje šest meseci, do 15. aprila. Može početi najranije 1. oktobra, ako spoljašnja temperatura tri uzastopna dana u 21 sat iznosi 12 stepeni ili bude niža od toga.
Potpisan ugovor o dodeli budžetskih sredstava lokalnim samoupravama za energetsku efikasnost
Ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić potpisao je s predstavnicima 15 lokalnih samouprava u Srbiji ugovor o dodeli oko 125 miliona dinara iz Budžetskog fonda za projekte unapređenja energetske efikasnosti. Među tim lokalnim samoupravama su i Novi Sad, Kragujevac, Kruševac, Doljevac, Boljevac...
Od realizacije tog projekta očekuje se da svih 15 opština, godišnje uštede od oko 242 hiljade evra, naglasio je ministar Antić. Lokalne samouprave te projekte sufinansiraju sa oko 30 odsto potrebnog iznosa. Prema rečima ministra, u projektu u koji je Srbija uložila 645 hiljada evra, postignute su uštede od oko 40 odsto po objektu, što je skoro 150 hiljada evra.
Antić naglašava, da Vlada, zajedno sa ministarstvom ulaže velike napore da se ovaj koncept promoviše, kao i da se stvori zakonodavni okvir i svi preduslovi.
Ministar je najavio još jedan projekat koji će se raditi sa UNDP, od kojeg će Budžetski fond dobiti pola miliona dolara bespovratnih sredstava, a kako je rekao dražava će nastojati da poveća ta sredstva, koja su namenjena za povećanje energetske efikasnosti.
"Energetska efikasnost će biti u prioritetu našeg ministarstva, energetska efikasnost je budućnost ove zemlje. Mi ostvarujemo ciljeve za koje smo se obavezali, da realizujemo tu energetsku efikasnost kroz potrošnju energije za 9 procenata. Svaki dinar uložen u energetsku efikasnost je najbolje uložen dinar i to su u ovom trenutku najveće i najvrednije investicije.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare