Brnabić: Siva ekonomija dnevno guta osam i po miliona evra

Tanjug / Dimitrije Goll

Osam i po miliona evra dnevno prođe kroz sivu ekonomiju, a u januaru kad su počeli da se skupljaju računi za nagradnu igru "Uzmi račun i pobedi" broj izdatih računa porastao za 83,5 odsto, kaže ministarka Ana Brnabić.

Ministarka za državnu upravu i lokalu samoupravu Srbije je posle sastanka Saveta mešovitih komora u Privrednoj komori Srbije novinarima rekla da je za tu nagradnu igru stiglo 8,5 miliona koverata, a da je u njoj učestvovalo do 45 odsto građana.

„Koliko je porastao broj izdatih računa posle završetka nagradne igre tek će se utvrditi. Ta lutrija je omogućila da razgovaramo s građanima i objasnimo da se 20 odsto poreza vraća njima preko ulaganja u bolnice, škole, puteve i druge objekte“, rekla je Brnabić.

Bolja koordinacija inspekcije, policije i sudstva

Više od osam miliona evra dnevno odlazi u sive tokove, a prema podacima Inspektorata za rad u toku 2015. i 2016. ukupan broj radnika na crno iznosio je preko 34 hiljade.

Primena Zakona o inspekcijskom nadzoru, koji je donet još 2015, prema rečima Ane Brnabić, unela je u Srbiju stvari koje do sada nisu bile primenjivane među kojima je kontrola i nadzor nad neregistrovanim privrednim subjektima. Ono na čemu će se u narednom periodu raditi, prema njenim rečima je bolja koordinacija sa policijom i sudstvom, a predviđa se i potpisivanje Sporazuma o saradnji sa Prekršajnim sudom, u narednih nekoliko meseci, kako bi čitav proces išao brže. Srbije je, tvrdi ona, na dobrom putu u toj borbi, a posebno nakon donošenja Nacionalnog akcionog plana za borbu protiv sive ekonomije, koji ima preko 60 tačaka, čime su obezbeđene konkretne mere za tu borbu.

„Od početka pune primene Zakona o inspekcijskom nadzoru povećan je broj regstrovanih privrednih subjekata za 15 odsto, ali ono štoje još bolji indikator smanjenka sive ekonomije je što je broj odjavljenih subjekata smanjen za devet odsto. Nakon izvršenog nadzora broj radnika koji je prešao u legalne tokove je 27.683 što je 81,3 odsto“, kaže Ana Brnabić.

Prema rečima predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža situacija sa sivom ekonomijom u Srbiji bolja je nego od pre tri godine. Naglasio je da svi privrednici i preduzetnici treba Privrednoj komori Srbije da dostave prijave ako znaju da imaju nelojalnu konkurenciju od nekoga ko faktički pored njih proizvodi, ne plaća porez, nije prijavio radnike i slično.

Čadež kaže da infrastruktura za suzbijanje sive ekonomije postoji i da su prisutni na terenu, ali da su kapaciteti inspekcije ograničeni. Kada se govori o fiskalizaciji, tvrdi on, postoji znatan pomak i sve je manje preduzeća i privrednika koji se odjavljuju da bi poslovali u sivoj zoni, a takođe primetan je i pomak kada je u pitanju prelaženje većeg broja ljudi iz sive zone u legalne tokove.