Petković: Država da podrži dobavljače kojima Agrokor duguje

author
Jelena Petrović
19. apr. 2017. 22:42
>
22:56
Goran Petković
N1 | N1

Profesor Ekonomskog fakulteta Goran Petković kaže da je nezaobilazna stalna politička konsultacija među državama kada je u pitanju situacija s Agrokorom. Sve firme tog koncerna u Srbiji su stabilne, budućnost Frikoma i Dijamanta nije upitna, jer dobro rade, navodi. Dobavljači iz Srbije, kojima Agrokor duguje, zaslužuju svu podršku države, ističe.

Kako je navedeno u saopštenju nakon sastanka, učesnici su se saglasili da bude formiran ministarski tim koji će biti u svakodnevnoj komunikaciji u cilju razmene informacija i preduzimanja zajedničkih aktivnosti na očuvanja radnih mesta, interesa dobavljača i stabilnog poslovanja firmi iz sastava Agrokora u svakoj od pojedinačnih zemalja.

Gostujući u Danu uživo, Petković kaže da je najbolja konkretna mera koja je preduzeta upravo ta koordinacija aktivnosti i da je dobro što je uključena i Slovenija.

Svi pokazatelji i svi izvori do kojih je moguće doći govore da su ove firme u Srbiji stabilne, čak imaju i dobitak, kazao je Petković. Navodi da je interesantno da su dobici za 2016. godinu još neraspoređeni u tim preduzećima, i čak i u ovo vreme traženja likvidnih sredstava, nisu povučeni iz Srbije.

Plan širenja ovih firmi ukazuje na to da oni računaju s tim da imaju stabilno i razvojno polsovanje na ovom tržištu, dodaje.

Upitan šta znači zahtev da uprava koncerna ravnopravno tretira sve delove velike poslovne imperije, kaže da se to neće desiti samo od sebe i da je, između ostalog, i zato važan ovaj današnji sastanak. Pored ekonomije i prava važna je i neka vrsta političkog pritiska da se na tom insistira, istakao je profesor.

"Dugovanja prema srpskim firmama, kako kažu naši izvori, nisu velika u makroekonomskom smislu, ali su za sve te firme ključna", dodaje.

Budući da je reč o izvoznicima, najboljem delu sprske privrede, svakako da je zadatak naše vlade i državnih organa da njih zaštiti, za sada je to pravi način, kaže Petković. On dodaje da traženje ravnopravnog tretmana sa drugim poveriocima znači naplatu po redosledu, u istim srazmernim iznosima, bez bilo kakve vrste diskriminacije, pozitivne diskriminacije domaćih proizvođača, što se očekuje...

Smatra da je bilo bolje da je prisustvovao i predstavnik hrvatske privrede i da Hrvatska mora da ponese deo odgovornosti za ono što se dešavalo sa Agrokorom, jer je ta firma imala naklonost te države. "Žao mi je što trgovina u Srbiji nije imala taj tretman, kao što je Agrokor imao u Hrvatskoj", naveo je.

Slovenci "izvukli" firme u Srbiji

Za povoljnu situaciju preduzeća u Srbiji, smatra profesor, zaslužni su i Slovenci.

"Jedna od klauzula ugovora o kupovini Mercator dd od strane Agrokora ispregovarana je sa slovenačke strane, i sprečava stavljanje imovine Merkatora pod hipoteku... U toj imovini se nalazi i imovina Merkatora S, pa samim tim ta imovina u Srbiji ne bi trebalo da bude opterećena bilo kakvim teretima matične kompanije ili bilo kojih povezanih lica", kaže Petković.

Dodao je da ta preduzeća u Srbiji posluju smireno i da nije čuo žalbe dobavljača, što je dobra vest.

Govoreći o dugovima koje Agrokor ima prema proizvođačima iz Srbije, koji su izvozili Agrokoru u Hrvatsku ili u druga njihova preduzeća u BiH, kaže da je direktno taj iznos osam miliona evra. "Ali brojka je i veća jer tu ima onih koji su prodavali distributerima koji su prodavali posredno Agrokoru. Navodno da su ta potraživanja obezbeđenja, što je dobro, ali za ovih osam miliona evra vredi se pomučiti..."

Petković kaže da se radi o najboljim srpskim preduzećima, koja su obezbedila sebi izvoz i da zaslužuju svu moguću podršku koju država može da im obezbedi.

Najgori scenario i posledice

Kolaps takvog velikog sistema već u Hrvatskoj bi izazavao posledice na ceo i bankarski i proizvođački sektor, svi oni kojima Agrokor duguje bi ostali uskraćeni za taj deo novca, i to bi značilo jednu značajnu nelikvidnost, verovatno bi se zatvorile neke firme, rekao je Petković na pitanje o posledicama po firme u Srbiji.

Kaže da se nada da će mere hrvatske vlade dati rezultate. "Oni su jedan mali zajam obezbedili - 80 miliona evra... To je mali zajam - dug Agrokora je preko dve milijarde i 150 miliona evra prema svojim dobavljačima i drugim poveriocima... Ipak, kad država stane iza nekog preduzeća, nadam se da će se stanje smiriti".

Najgori mogući scenario je, navodi, juriš na Agrokorovu imovinu, a nada se da do toga neće doći.

"Budućnost fabrika u Srbiji nije upitna"

Sigurno je da će prodaja delova preduzeća biti put kriznog menadžmenta, navodi. "U Srbiji Agrokor poseduje, pored Merkatora S, još Dijamant, Frikom i fabriku vode Mivela. Frikom je odlična fabrika i ima odlične poslove i to je dobra poslovna ponuda".

Navodi da budućnost ovih fabrika nije upitna. "Sigurno Frikoma ne, Dijamant ne bi trebalo, Mivela je na teškom tržistu voda, ali i oni su prošle godine ostvarili dobitak".

Ukoliko dođe do bilo kakve vanredne situacije, zamrzavanja plaćanja, kao mera važno je i brzo obaveštavanje, navodi Petković.

Stalna politička konsultacija, kaže, nezaobilazna je.

Celo gostovanje u Danu uživo pogledajte u videu:



Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama