
Glavna urednica časopisa Ekonometar i magazina Biznis Radojka Nikolić izjavila je u Novom danu, govoreći o Agrokoru, da tranzicioni kapitalisti poput Ivice Todorića imaju individualni uspeh, dok je krivica kolektivna. Smatra da je kriza Agrokora par excellence političko pitanje.
"Razlog je što nemamo pravi kapitalizma, ovi kapitalisti su nastali na kupovini firmi i političkim vezama prilikom kupovine, a kasnije na zaduživanju. Svima su rasli regionalni apetiti, postajali su sve veći, a kompanije koje su kupovali ne mogu više sebe da finansiraju organskim rastom", rekla je ona.
Uzrok krize Agrkokora je, prema njenim rečima, to što je postala isuviše velika kompanija, koja se razvijala na zaduživanju, a od 2010. nije u mogućnosti da iz redovnog poslovanja vraća dugove.
Kad je reč o Srbiji, navodi da kriza Agrokora može da utiče prvo na dobavljače, pogotov male firme koje zavise od urednog plaćanja isporučene robe.
"Što se tiče kompanija koje posluju u Srbiji, to su dobre kompanije koje nisu prezadužene. One dobro posluju i eventualno mogu da dobiju novog vlasnika", smatra ona.
Podseća da je rok 15 meseci da se nešto uradi u vezi sa Agrokorom.
"Restrukturisanje se radi tako da se nabavi novac, a s druge strane se pojedini, zdravi delovi kompanije, prodaju. Samo kamate Agrokora godišenje su preko 340 miliona evra, milijarda evra je vrednost imovine Agrokora, oko četiri milijarde je ukupan obrt, a oko šest milijardi su dugovanja", navodi Nikolić.
Govoreći o Lex Agrokoru, smatra da je hrvatska država legalizovala želju da bude kompanija u hrvatskom vlasništvu, zato što je jedan od najvećih pozajmljivača novca Agrokoru tako što je kupovala obveznice koje je kompanija izdavala. Takođe navodi da nema potrebe da Srbija donosi nešto slično poput Lex Merkatora u Sloveniji.
Radojka Nikolić smatra da je trebalo da bude prisutan i predstavnik Hrvatske na sastanku premijera Srbije Aleksandra Vučića i ministara trgovine i ekonomije iz Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore o poslovanju koncerna Agrokora.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare