Talas štrajkova, pa pregovori – ima li nade za radnike?

N1

Posle talasa štrajkova u nekoliko fabrika, usledili su pregovori nezadovoljnih radnika i poslodavaca. Oni u javnost ne iznose detalje sa sastanaka, osim da konačnog rešenja još nema.

Naredna sedmica donosi nastavak razgovora uz posredovanje Vlade, a na vrata Predsedništva iz cele zemlje dovodi malinare i proizvođače kupina. Šta bi mogao biti epilog započetih i pregovora koji tek slede?

Da bi seli za pregovarački sto sa poslodavcem, radnici Fijata su na tri nedelje obustavili rad. Svesni, kažu, da nisu Fijat, radnici „Goše“ posle 110 dana štrajka i povremene blokade pružnog prelaza, prestali su da jedu da bi se čuo i njihov glas.

Proizvođači kupina i malina prvo su pregovarali, a sada najavljuju da će u ponedeljak kucati na vrata predsednika i početi štrajk glađu. Razlog je, kažu, prekršeno obećanje otkupljivača da cenu malina sa 140 povećaju na 160 dinara.

Taj dogovor i monopol koji je usledio od pojedinih izvoznika pokušava da bude jači nego država, pokušava da bude jači nego poljoprivredni proizvođači. Radili smo džabe, nemamo ništa, mi novca nemamo ni za šta definitivno. Mi smo spremni na sve“, kaže predsednik Asocijacije malinara Srbije Dobrivoje Radović.

I dok se malinari tokom vikenda nadaju pozivu koji sve rešava, radnici Fijata većaju o ponudi koja je stigla trećeg dana pregovora. O detaljima ponude javnost ne zna ništa, a uspehu se nada predsednik Saveza samostalnih sindikata.

Ono što je do sada napravljeno su kvalitetni pomaci i očekuje se da će narednih dana doći do pozitivnih rešenja“, navodi predsednik SSSS Ljubisav Orbović.

Mnogo toga ne znamo o namerama Fijata, kaže novinarka Tanja Jakobi, koja sumnja u dogovor koji bi išao na ruku radnicima.

Mislim da zapravo oni razmišljaju u okviru završetka ugovora sa Vladom Srbije i uspostavljanju eventualno novog ili ne. I da oni zapravo tako gledaju na svoju pregovaračku poziciju i ideju šta imaju nameru da urade, bez obzira na radničke proteste“, smatra novinarka Tanja Jakobi.

Dobro je, kaže Orbović, da je vlada preuzela ulogu medijatora, jer je osionost poslodovaca, poput nepoštovanja srpskih zakona od strane Fijata, dovela do ekscesnih situacija.

Morao je da zna da u Srbiji postoji zakon o štrajku koji kaže da za vreme štrajka postoji obaveznost i jedne i druge strane da pregovaraju. Kada je u pitanju Goša, tu se radi o jednoj, moram da kažem, divljoj privatizaciji koja je obavljena 2008. i gde problemi od samog početka postoje“, rekao je Orbović.

I dok iz centrale sindikata šalju signale o potencijalnom uspehu pregovora, Jakobi podseća da bi lideri radnika iz fabrika trebalo da postanu stvarne vođe sindikata, jer bi time centrali pokazali kako izgleda istinska borba na terenu za veća prava svih radnika.