Minimalna cena rada će biti povećana na 143 dinara

novac (3)
Shutterstock | Shutterstock

Predstavnici Socijalno-ekonomskog saveta dogovorili su se da minimalna cena rada bude povećana na 143 dinara po satu, izjavio je za N1 predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.

Atanacković je rekao i da je poslodavcima obećano da se bruto plate neće povećavati, što praktično znači da će se naći način da se poveća neoporezivi deo plata.

Predsednik Unije poslodavaca rekao je posle sednice Socijalno-ekonomskog saveta  da je dogovoreno da minimalna zarada bude povećana 10 odsto, a da se poslodavcima ne povećava trošak na osnovu poreza.

"Ministar finansija Dušan Vujović je obećao da posle uvećanja minimalne zarade poslodavci neće imati veći trošak. On je objasnio da je nemoguće povećati minimalnu zaradu za više od 10 odsto jer bi to urušilo budžet za narednu godinu", naveo je Atanacković.

Sednica tog tela koja je jutros počela nije bila završena u predvidjenom ruku pa je otkazana konferencija za novinare na kojoj je trebalo da bude saopšteno koliko će biti povećanje "minimalca".

Socijalno ekonomski savet odlučio je na današnjoj sednici i da ne prihvati Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti, jer, kako je rekao Atanacković za N1, ovaj zakon ima mnogo manjkova.

Minimalna cena rada po satu od januara ove godine je povećana sa 121 dinar po satu na 130 dinara, a poslednjih pet godina za 15 dinara. Minimalnu zaradu od 22.880 dinara u Srbiji prima oko 350.000 radnika.

Članovi Socijalno-ekonomskog saveta su predsednici Vlade Srbije, reprezentativnih sindikata i Unije poslodavaca Srbije.

Stojiljković: Povećanje nedovoljno, ali za sada jedino moguće

Reprezentativni sindikati u Srbiji su tražili da povećanje minimalne zarade po satu bude 18 odsto a pristali su na povišicu od 10 procenata jer je privreda u takvom stanju da poslodavci jedva mogu da isplaćuju i sadašnji minimalac, rekao je predsednik Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" Zoran Stojiljković.

zoki
N1 | N1

 "Daleko smo od toga da smo zadovoljni odlukom Socijalno-ekonomskog saveta da minimalna zarada po satu bude povećana sa 130 na 143 dinara po satu, ali smo je prihvatili jer je to jedino optimalno rešenje u ovom trenutku. Na jugu zemlje radnici ne dobijaju ni sadašnju minimalnu zaradu", kazao je Stojiljković agenciji Beta.

On je istakao da najsiromašniji građani održavaju fiskalnu stabilnost u Srbiji, a da se novac iz državne kase odliva kroz subvencije i koruptivne kanale.

"Povećanje minimalne zarade od 10 odsto ni blizu ne pokriva troškove minimalne potrošačke korpe, ali za sada je to jedino moguće rešenje. Navikli smo predstavnike korporativnog kapitala da zapošljavaju naše ljude za 200 do 300 evra", kazao je Stojiljović.

Reprezentativni sindikati tražili su da minimalna cena rada po satu od iduće godine bude povećana sa 130 na 154 dinara, a uslov Unije poslodavaca bio je da istovremeno bude povećan neoprezivi deo zarade koji je sada oko 11.800 dinara.

Sindikat Sloga: Nastavak života u bedi

Minimalna cena rada od 143 dinara po satu za Udružene sindikate Srbije "Sloga" predstavlja očekivani nastavak života u bedi i siromaštvu i nije produkt dogovora socijalnih partnera u Socijalno-ekonomskom savetu Srbije, već isključivo odluka predsednika Srbije Aleksandra Vučića, saopšteno je iz tog sindikata.

U saopštenju se ocenjuje da Vučić "prikriveno metodom kancelara nastavlja da upravlja vladom i državom, mimo svojih ovlašćenja, direktno kršeći Ustav Srbije". 

Jedan od očiglednih dokaza tome je da zakazana konferencija za štampu Socijalno-ekonomskog saveta, nakon sednice nije održana, ali je najavljeno da će se večeras građanima putem državne televizije u direktnom prenosu obratiti predsednik države, koji će očigledno komentarisati o minimalcu i odluci da se od 2018. godine on poveća za 13 dinara po satu, navodi Sloga. 

Sa tim povećanjem u vidu "zvučnih 10 odsto", većina radnika u Srbiji će nastaviti sa pukim preživljavanjem, budući da je sadašnji minimalac od 130 dinara po satu toliko mizeran, da ga je prosto nemoguće komentarisati, naročito što su i prosečne plate srpskih radnika u odnosu na druge države u Evropi najniže, pa čak i niže od većine afričkih zemalja, ističe se u saopštenju.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama