Netransparentnost i korupcija "kamen spoticanja" za privredu

N1

Srbija, na ovogodišnjoj listi Globalnog indeksa konkurentnosti, zauzima 78. mesto, od 137 zemalja. Na listi koju objavljuje Svetski ekonomski forum, rangirana je za 12 pozicija bolje nego prošle godine. Lista se pravi na osnovu merljivih pokazatelja, ali i ankete među privrednicima...i pokazala je da neke stare boljke i dalje ostaju.

Kada se ukrste takozvani objektivni pokazatelji, koji se očitavaju u bilansima i utisci srpskih privrednika o okruženju u kom posluju rezultat je sledeći: javne finansije su u boljem stanju, privrednicima se više dopada stanje na tržištu rada – pre svega lakše im je da zapošljavaju i otpuštaju. Bolje se ocenjuje visoko obrazovanje, a napredak se knjiži i infrastrukturi i finansijskom tržištu.

Sa druge strane, Srbija je i dalje među najlošijim zemljama kad je reč efikasnosti tržišta dobara i sofisticiranosti poslovanja, kao i o institucijama – iako je stanje bolje nego ranije.

„Ali ipak to 104. mesto koje je daleko ispod total skora koji je na 78 mestu ostavlja prostora za napredak. Transparentnije procedure, procesi, koruptivne mere, zapravo smanjenje korupcije je nešto što tišti privredu“, rekla je Stanka Pejanović, predsednica Srpske asocijacije menadžera.

Tržište i porezi, prvi na listi najproblematičnijih faktora poslovanja, rame uz rame sa pristupom novcu i neefikasnom birokratijom.

Ministar finansija kaže da mogu biti niži, ali ne po svaku cenu.

„To je lakše reći nego uraditi. Mi ćemo se potruditi da smanjimo trošak rada, ali moramo to da uradimo na takav način da poslodavci na to reaguju na pravi način i da to rezultira povećanjem novih radnih mesta, većom produktivnošću“, rekao je ministar finansija Dušan Vujović.

Ove godine način na koji se određuje uzorak za anketiranje preduzeća je promenjen, tako da, kako kažu istraživači, i kroz tu prizmu treba tumačiti ovogodišnje rezultate koji, ako nisu u potpunosti uporedivi sa lanjskim, vernije odražavaju utisak privrednika.

„A te percepcije su očigledno bolje. One su bile nerealno negativne ranije. Pomenula sam primer negativne ocene koju privrednici daju kad se pitaju o kvalitetu puteva. Daju jedinicu na skali od jedan do sedam, a to može da se poredi samo sa nekim makadamom u nekoj siromašnj afričkoj zemlji. Dakle to nije realno“, ocenila je Jelena Žarković Rakić iz Fondacije za razvoj ekonomske nauke.

 Nije realno, kaže Vujović ni da se poredimo u svemu sa svima.

„Dobro je što želimo da imamo bolje obrazovanje i zdravstvo, ali mi nismo tako loši u poređenju sa svetom. Ne možemo mi sebi da postavimo standarde kao jedna Švedska ili Švajcarska“, kaže Vujović.

Švajcarska je i ove godine prva na listi Svetskog Ekonomskog foruma, ispred SAD-a i Singapura, dok je Jemen na poslednjem mestu. I ove godine sve zemlje u okruženju, osim BiH, bolje su rangirane od Srbije.