EU: Na "crnoj listi" poreskih rajeva 17 zemalja, ne i Srbija

Ekonomija 05. dec 201711:54 > 15:20
REUTERS/Yves Herman

Evropska unija je objavila "crnu listu" od 17 zemalja, fiskalnih rajeva, koje ne čine dovoljno u borbi protiv fiskalne pronevere, izjavio je francuski ministar ekonomije i finansija Bruno Le Mer.

On je, kako prenose francuski mediji, rekao da je lista objavljena danas u Briselu.

„Usvojili smo danas na nivou EU listu zemalja koje ne čine ono što je neophodno u borbi protiv fiskalne pronevere. Ova crna lista obuhvata 17 država“, izjavio je francuski minsitar novinarima, tokom sastanka 28 minisara finansija zemalja članica EU u Briselu.

Na listi su: Američka Samoa, Bahrein, Barbados, Grenada, Gvam, Južna Koreja, Makao, Maršalska ostrva, Mongolija, Namibija, Palau, Panama, Sveta Lucija, Samoa, Trinidad i Tobago, Tunis i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Le Mer je rekao da je još 47 mesta stavljeno na „sivu“ listu zemalja koje trenutno ne poštuju evropske kriterijume, ali su preduzele neophodne fiskalne mere.

U paketu mera koji je usvojio Savet ministara za ekonomiju i finansije EU je navedeno da su Srbija, BiH i Crna Gora prihvatile zahteve Evropske komisije.

U dokumentu ministara EU stoji i to da, a tome se priključila i Makedonija, da Srbija, Crna Gora i BiH postanu članice šireg medjunarodnog okvira ili pravila primene standarda EU za to da se obezbedi plaćanje poreza na dobit tamo u svetu gde je profit i ostvaren.

Te zahteve su prihvatili i Albanija, Turska, Jordan, Fidži, Svazilend, Vijetnam, Maroko, Maldivi i Zelenortska ostrva.

Evropski komesar za poreska pitanja Pjer Moskovici rekao je uoči sastanka ministara finansija EU da su te države odbile da sarađuju i promene ovakvu praksu uprkos desetomesečnom dijalogu.  

Problem nepravednog plaćanja poreza ponovo je došao u centar pažnje prošlog meseca u aferi „Rajski papiri“, dokumentima o utaji poreza visokih zvaničnika i preduzeća.  

Države sa visokom poreskom stopom, poput Francuske, zahtevaju „crnu listu“ i evropsku akciju protiv poreskih rajeva, dok države sa niskom poreskom stopom poput Irske i Holandije tvrde da bi to bilo štetno za konkurentnost u EU.  

Srbija se u prethodnom nacrtu dokumenta od 21. novembra nalazila među 36 zemalja koje bi mogle da budu uključene na proširenu „crnu listu“ poreskih rajeva koju razmatra Evropska unija, preneo je tada Blumberg.

Kasnije je ipak objavljeno da je Srbija isključena iz novog nacrta predloga zemalja jer je ocenjeno da će ispuniti dodatne obaveze u skladu sa zahtevima Unije.