Uključen dalekovod od Pančeva do granice s Rumunijom

Ekonomija 21. dec 201714:57 > 15:01
Tanjug/ Tanja Valič

Elektromreža Srbije (EMS) je uključila dalekovod od Pančeva do granice Srbije s Rumunijom, dužine 68 kilometara koji je prva završena deonica "Transbalkanskog koridora za prenos električne energije".

Dalekovod je završen tri meseca ranije pre ne što je bilo predviđeno i ima 203 stuba, a izvođači radova su bile domaće kompanije.

Uključenju dalekovoda je prisustovala premijerka Srbije Ana Brnabić koja je istakla da je taj „energetski autoput“ jednako važan kao što su za saobraćaj putni i železnički koridori.

Ona za hvalila EMS-u što je iz svojih sredstava obezedio 27 miliona evra za izgradnju dalekovoda do Rumunije i podsetila da je za te namene Evropska unija bila obezbedila 12 miliona evra ali je novac potrošen na saniranje šteta od poplave 2014. godine.  

Dodala je da je EMS od 2012. godine u budžet Srbije uplatio 200 miliona evra.

Ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić je kazao da je to kapitalni projekat koji će doneti benefite jer će se dalekovodom struja prenositi od Istoka ka Zapadu.  

„To je projekat koji smanjuje gubitak u prenosu struje“, istakao je Antić i naveo da dalekovod prolazi kroz južnobanatski region pa će moći da distribuira i struju iz elektrana na vetar snage 500 megavata, koje se grade na tom području.  

Kako je dodao, ugovorena je izgradnja drugog dela „Transbalkanskog koridora“, od Kragujevca do Kraljeva koji će posle izgradnje još dve deonice povezati Srbiju s Crnom Gorom i BiH.  

Direktorka EMS-a Jelena Matejić je rekla da će dvostruki interkonektivni 400-kilovotni dalekovod omogućiti da Srbija u potpunosti iskoristio svoje potencijele i dobar geografski položaj kako bi bila lider regiona u oblasti elektroenergetike.  

„Dalekovod će doprineti smanjenju gubitaka u prenosu električne energije i značajno povećati prenosne kapacitete i pouzdanost energetskog sistema Srbije“, rekla je ona i istakla da je zahvaljujući projektima kao što je taj EMS poslednjih pet godina smanjio gubitke u prenosu elektične energije na istorijski minimun od 2,09 odsto.