Srbija i Hrvatska: Politika i nesrazmera u investicijama

Ekonomija 19. mar 201819:04 > 19:12
Shutterstock

Koliko je hrvatsko tržište otvoreno za kompanije iz Srbije? Iako su investicije Hrvatske daleko veće, obe zemlje su postigle dogovor da se u Beogradu do kraja marta otvori predstavništvo Hrvatske privredne komore. Pitanje je, ipak, šta su prepreke da se kapital iz Srbije bolje probije na tržište Hrvatske?

„Srbija i Hrvatska moraju da se bolje ekonomski povežu“ – ponavljaju političari obe zemlje pri svakom susretu. Dok u Srbiji posluje veliki broj hrvatskih, na tržištu Hrvatske tek je desetak srpskih kompanija. Zato je pitanje da li je tržište Hrvatske otvoreno za srpski kapital?

Da postoji nesrazmera u investicijama između Srbije i Hrvatske – najbolje se vidi u statističkim podacima: u Srbiji posluje 200 hrvatskih preduzeća, ukupna vrednost investicija iznosi 750 miliona evra. Time je Srbija četvrta najznačajnija zemlja za hrvatske investicije. Sa druge strane – tek desetak srpskih kompanija je na tržištu Hrvatske, investicije iznose oko 40 miliona evra. Robna razmena dostiže milijardu evra.

Jedna od najvećih srpskih investicija u Hrvatskoj završila se krahom, 2011. godine, biznismen Slobodan Vučićević je kao vlasnik kompanije „Dexico“ kupio „Turbo limač“. Zbog spora sa manjinskim vlasnikom, koji se vodio pred hrvatskim sudom, 29 radnji „Turbo limača“ je zatvoreno, a Vučićevićeve firme su imale dnevne gubitke od 40.000 evra. Sedam godina kasnije za N1 kaže: borili smo se sa hrvatskom državom i sistemom. 

„U maju 2011. godine, manjinski vlasnik nas je tužio Trgovinskom sudu i Trgovinski sud nam je onda izrekao privremenu meru čime nam je oduzeo brednove čiji smo bili vlasnici i proglasio nas je krivim za prevaru. Mi smo izgubili tržište, imali smo stalni pritisak od inspekcija, od policije i hrvatska javnost je stalno bila praktično protiv nas i mi nismo zaista iz ove perspektive imali šanse da opstanemo na hrvatskom tržištu“, kaže vlasnik kompanije Dexico Slobodan Vučićević.

N1

Da li zategnuti politički odnosi i trzavice na relaciji Beograd – Zagreb, potencijlnim investitorima stvaraju nesigurnost? Iz Delta Holdinga za N1 kažu da privrednici „ne vole o politici“, ali da bolji politički odnosi stavaraju bolji ambijent za ulaganja. Prepreke, kažu, za sada nisu imali. 

„Ako pogledamo da jedemo Najlepše želje često i da firma g-dina Tedeskog jako dobro posluje ili da se naša Arena sada zove Štark Arena, da Zvezdini košarkaši nose Idea na dresovima, mislim da je Srbija jako otvorena prema Hrvatskoj. Što se Delta Holdinga tiče, mi smo kompanija koja ima jako veliki renome tamo i imamo jako dobar odnos gradom Zagrebom i gradonačelnikom Bandićem, koji nam je dao punu podršku oko naše nove investicije, a to je Interkontinental Zagreb“, navodi potpredsednik Delta Holdinga Živorad Vasić.

Lošu statistiku na srpskoj strani popravlja kompanija Matijević, koja je u Hrvatskoj kupila dve poljoprivredne zadruge sa 1.500 hektara oranica za 15 miliona evra. Direktor Matijević agrara tvrdi: „na hrvatskom tržištu smo prepoznali šansu“.

„Tržište Hrvatske je tržište Evropske unije. Vi danas, da biste prodali nešto na tržištu Hrvatske, odnosno da biste radili tamo, morate da se nosite sa konkurencijom cele Evropske unije. Ono što smo mi prepoznali u Hrvatskoj i zašto smo investirali jesu jako dobri zakoni. Jako dobri zakoni Evropske unije u oblasti agrara i poljoprivrede“, kaže direktor Matijević agrara Zoran Matijević. 

Zakone tržišta u Hrvatskoj mogao bi, još jednom, da isproba i prvi čovek MK Grupe. Miodrag Kostić izjavio je da želi deo hrvatskog koncerna Agrokor.