
Najveća deponija u Srbiji - Vinča - odlazi u prošlost. Na njenom mestu nići će novo postrojenje za preradu otpada, a izgradnja počinje na proleće sledeće godine. Gradski menadžer Goran Vesić potvrđuje da će japansko - francuski konzorcijum dobiti građevinsku dozvolu do kraja godine. Ko je u toj priči na dobitku?
Priča se da je jednom od finansijera zbog mirisa pozlilo tokom nedavne posete deponiji. Ambasadorima Francuske i Japana danas je vetar išao na ruku. Gradskom menadžeru, očito, i sve ostalo, jer tvrdi, rešen je najveći ekološki problem Srbije.
"Rešili smo ovaj problem, koji su mnogi pre nas pokušavali da reše, još 2011. godine, samo nisu bili u stanju da ga reše", navodi Goran Vesić.
Ova vlast sklopila je partnerstvo s francusko - japanskim konzorcijumom - da oni za 333 miliona evra izgrade novu fabriku, a da im Grad, u narednih 25 godina, daje godišnju naknadu od 38 miliona evra. Rečju, ulaganja milionska, zarada u milijardama? Kolika - strani partner ne otkriva.
"Ali jedino mogu da kažem da nema pozitivne matematike, niko ovde ne bi ni ulagao novac", kaže Vladimir Milovanović, direktor Beo čista energija.
Strani partner obavezao se, po ugovoru, da 100 miliona evra da iz sopstvenih sredstava. Za ostalo traže kredite od banaka. Odgovor EBRD trebalo bi da dobiju u septembru.
"Njihovi razgovori s kreditorima nas ne interesuju, Grad nema nikakav rizik na poslovanje i Grad ne daje nikakav novac. A, inače, planom iz 2011. godine predviđeno je da ova investicija vredi 179 miliona evra i da se grad kreditno zaduži, da bi radio ovu investiciju", dodaje Vesić.
"Mi razgovaramo, ne samo sa EBRD, već i sa EIB i IFC kao potencijalnim kreditorima, sa jednim brojem komercijalnih banaka, to je vrlo složen proces, tako da... Tako da novac uopšte nije problem...", kaže Milovanović.
Novinari: Novca nema.
Milovanović: Ne, novca ima i novac nije problem.
Vesić: E, sad vidiš kako je meni... (smeje se)
Da bi krediti bili obezbeđeni, najpre treba da se usvoji Studija o uticaju na zaštitu životne sredine, ali i da se investitoru da građevinska dozvola. Dobiće je, kažu u Gradu, do kraja godine, da bi već na proleće mogli da počnu izgradnju.
Deponija Vinča formirana je 1978. godine. Kada su sredinom 90-ih sve gradske deponije zatvorene, Vinča je ostala jedina i sada je najveća deponija u Srbiji. Onakva kakvu je danas znamo, kažu u Gradu, više neće postojati.
Ali tek 2021. kada bi spalionica trebalo da počne sa radom, a prostor deponije bude pretvoren u zelenu površinu.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare