Oglas

Dogovor s MMF, o platama i penzijama u septembru

author
Vojislav Stevanović
13. jun. 2018. 20:49
>
20:49
Tan2018-6-13_114332125_0
Tanjug/Zoran Žestić | Tanjug/Zoran Žestić

Vlada Srbije postigla je dogovor sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda o novom aranžmanu u trajanju od 30 meseci koji ne bio bio finansijski već savetodavni. Delegacija MMF-a koju predvodi Džejms Ruf boravila je u Beogradu od 11. juna. Koliko novi aranžman, ali i stanje srpskih finansija ostavljaju mogućnosti za rast standarda građana.

Oglas

  U novi aranžman, smatra ministar finansija, Srbija ulazi sa stabilnom ekonomijom, smanjenim dugom i nezaposlenošću, trendom rasta privrede, niskom inflacijom, viškom u budžetu. Kaže da je privreda u prva tri meseca ojačala 4,6 odsto.

"To je ogroman rast koji svrstava republiku Srbiju među top tri ekonomije u Evropi. Do kraja godine ćemo se truditi da održimo ovaj rast. Biće 3,5; 3,6; 3,7; 3,8 odsto. Upravo je deo aranžmana s MMF-om kako da ubrzamo u daljem periodu stope rasta jer to znači za građane nove investicije, nova radna mesta", kaže ministar finansija Siniša Mali.

Oglas

Na kratak rok obećava rast plata i penzija. Srbija će do kraja ove godine u potpunosti ukinuti zakon o privremenom smanjenju penzija. Dodao je i da će penzionerima koji nisu bili obuhvaćeni Zakonom o smanjenju penzija, primanja biti povećana. Koliko će međutim plate i penzije rasti, neće biti poznato pre septembra rekao je Mali.

"Ono o čemu MMF insistira je da se sa tom cifrom ne izlazi do septembra kada ćemo tačno znati kako nam stoji budžet za 2018, odnosno 2019. godinu", kaže Mali.

"Od naredne godine očekujemo mali budžetski deficit. To će otvoriti prostor za potrebne kapitalne investicije, kao i za pojedina smanjenja poreza. U budžetu za 2019. biće mesta i za ukidanje smanjenja penzija, sa povećanjima za druge penzionere, kao i prelaz na novi sistem plata", rekao je Džejms Ruf iz MMF.

Ipak u MMF ne misle da trenutno najaktuelnije pitanje smanjenje akciza na gorivo, treba da bude prioritet.

Oglas

"Iz naše perspektive porezi na potrošnju kao što su PDV i Akcize su relativno bolji iz perspektive rasta. Više treba da se fokusiramo na, na primer, smanjenje poreza na rad ili povećanje podsticaja za investicije kroz smanjenje poreza na dobit. To su porezi koje pre treba smanjivati u cilju ubrzanja rasta", dodaje on.

 "Ono što mi kao vlada radimo u ovom trenutku razmišljamo i o tome i intenzivno radimo sa predsednicom valde da nađemo najbolju meru, ako je potrebno, da izađemo u susret građanima i po tom pitanju", kaže Mali.

Ipak, ne dele svi mišljenje da je sprpska ekonomija dovoljno stabilna.

"Kako možemo da tvrdimo da smo stabilni ako je na primer procena MMF da će Srbija ove godine imati rast od 3,5 odsto, a globalni rast će biti 3,9 odsto. Dakle mi zaostajemo za prosekom celog sveta. Da bismo bilo koga stigli, moramo da idemo brže. Ako nastavimo da idemo sporije mi ćemo nastaviti da relativno zaostajemo, a zaostajemo prilično", smatra Milan Ćulibrk.

Oglas

Osim makroekonomije, u aranžmanu sa MMF značajno mesto ima reforma poreske uprave i borba protiv sive ekonomije.

"PCI će podržati vlasti u naporima da se pozabave slabostima okvira za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma", rekao je Ruf. 

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama