Rakočević: Beogradska berza kao da se ponovo rodila

Ekonomija 13. sep 201816:53 > 18:52
N1

Nedavno je Kompanija Fintel energija na Beogradskoj berzi započela realizaciju prve inicijalne javne ponude akcija, gde hartije od vrednosti mogu da kupuju profesionalni i privatni investitori i porodice. Ovo je prva takva finansijska operacija na Beogradskoj berzi posle čak 78 godina.

To je istorijski događaj za beogradsku berzu, ocenio je za InfoBiz TV N1 govorio je konsultatnt za investicije Rade Rakočević.

“Posle skoro osam decenija jedna kompanija je rešila da potraži dodatni kapital na berzi, prodajom svojih akcija, za razliku od standardnog, decenijama prisutnog načina uzimanja kredita”, podsetio je on.

POVEZANE VESTI

Kako objašnjava, procedura je takva da kad se objavi inicijalni javni poziv kao obaveštenje svim zainteresovanim investitorima, da mogu da konkurišu za akcije, u ovom slučaju Fintel energije, taj proces traje obično devet dana i u toku je.

Po isteku tog roka počinje trgovina akcijama i svi oni koji imaju akcije Fintel energije mogu da odluče da li će prodati te akcije, da li će da kupe još ili slično, kazao je Rakočević.

Prethodnih osam decenija, kako je rekao, bile su pune turbulencija: Berza je ukinuta posle Drugog svetskog rata, a obnovljena je početkom devedesetih, da bi trgovina akcijama iz procesa privatizacije počela 2001. godine.

“Kada se to pogleda, takav period nije išao na ruku jednom tržišnom sistemu. Od 2001. do danas na berzi se trguje akcijama firmi iz privatizacije, bivim društvenim firmama čiji su akcionari dobili besplatne akcije”, podsetio je on.

Izlaz Fintel energije na berzu sada investitorima nudi mogućnost izbora, ističe Rakočević.

“Svi koji imaju nvac u Srbiji, a ima takvih, trenutno su limitirani izborom bankarkih kamata koje su sada oko jedan odsto na godišnjem nivou, ili investiranje u nekretnine, kupovina stanova. Zato vidite da stanogradnja buja jer investitiori ne znaju gde da ulože novac… Smatraju da je to najsigurnija investicija, međutim sa aspekta finansijske nauke to je jedna nelikvidna investicija”, upozorava on.

S druge strane, investicije u samoj berzi su veoma likvidne, navodi Rakočević i dodaje da se iz Srbije sada može trgovati po celom svetu, bez ikakvih ograničenja.

“Što se tiče kompanija to može biti jedna mogućnost koja se otvara pred firmama kojima su limitirane mogućnosti da uzmu kredit. Otvaranjem svog poslovanja javnosti vi dovodite transparentnost poslovanja, poštujete finansijke principe. Spremni ste da pokažete svima kako poslujete, ne plašite se konkurencije.

Za Beogradsku berzu je ovo jedan novi početak kao da se ponovo rodila”, istakao je Rakočević.