Takmičenje programera koje se bavi veštačkom inteligencijom

Ekonomija 26. nov 201819:30 > 19:45
N1

U organizaciji Udruženja studenata tehnike Evrope, BEST Beograd, prvi put će se ove godine organizovati programersko takmičenje koje se bavi veštačkom inteligencijom.

Za 20 sati svaki tim kreira svog inteligentnog agenta na osnovu zadate igrice. O samom takmičenju, koje će se održati 7. i 8. decembra u Naučno-tehnološkom parku, za Infobiz je govorila je Olivera Krnjajić, PR takmičenja.

Ko može da učestvuje u takmičenju – ko može da se prijavi i ko ocenjuje radove?

„Namenjeno je studentima prirodno matematičkih i tehničkih fakulteta iz cele Srbije. Uslov je da takmičari imaju od 18 do 26 godina. Takmičari se mogu prijaviti na našem sajtu, mogu se prijaviti i grupno, ako imaju već oformljen tim od tri do četiri osobe. Mogu i pojedinačno i tada ćemo mi da ih svrstamo u timove. Imaju zadatak da za 20 sati ispogramiraju svog inteligentnog agenta, na osnovu zadate igrice. Takmičari će dobiti kod te igrice i oni treba da isprogramiraju svog agenta. Kada prođe tih 20 sati, slede međusobne borbe tih inteligentnih agenata, na osnovu čega se određuje pobednik takmičenja. Najbolje isprogramirani agent će pobediti i tako se formiraju prva tri mesta“, kaže Krnjajić.

Da li pobednici imaju šansu da se predstave kompanijama i poslodvacima?

„Prilikom prijave oni ostavljaju svoj CV na našem sajtu, svi takmičari i pre proglašenja pobednika, tako da tim prijavama pristup imaju kompanije koje su nas podržale“. 

Kakva su iskustva iz pethodnih godina?

„Što se AIBG-a tiče, njega prvi put organizujemo, ali ranije smo organizovali različita programerska takmičenja. Na primer kod „beyond haaton“ imali smo dobra iskustva. Naše kolege iz BEST Zagreb imali su jako dobra iskustva i puno uspeha pa su nam i oni pomogli, nadam se da ćemo i mi imati uspeha“.

Da li je prepoznat značaj inovacija u Srbiji?

„BEST kao organizacija se trudi da ukaže na to koliki je značaj inovacija. Zato mi svim studentima iz Srbije omogućavamo da na što bolji i što kreativniji način steknu znanja iz oblasti koje se danas jako brzo razvijaju, kao što su IT industrija, oblast veštačke inteligencije itd…“