Oglas

Tehnologija menja poslove, prekvalifikacija ključna u današnjoj ekonomiji

author
Glas Amerike (VOA)
06. jan. 2019. 18:09
>
20:34
voa 1
Screen shot | Screen shot

Mnogi današnji poslovi nisu postojali pre deset godina. A za deset godina, tehnologija će verovatno zameniti i neke od njih. Šta radnici mogu da urade kada mašine postaju značajan deo gotovo svake industrije?

Oglas

Novinarka Glasa Amerike Elizabet Li potražila je odgovor na jednom tehničkom koledžu u Los Anđelesu.

Dženel Čavez nije imala mnogo dilema kada je odlučila da se posveti profesiji koja se često smatra - muškom.

Oglas

"Bio mi je potreban zanat koji bi odgovarao mojoj ličnosti, a zašto da to ne bude građevinarstvo. Uvek sam bila zainteresovana da nešto stvaram rukama", priča studentkinja Dženel Čavez.

Međutim, ubrzo je uvidela da bi u poslu za koji se obučava u skoroj budućnosti mogle da je zamene mašine.

"Videla sam 3D štampač koji gradi kuće i pomislila: Pa čekaj, ja sam u industriji izgradnje kuća. Šta sad da radim", prenosi Čavez.

"Prekvalifikacija je ključni deo današnje ekonomije", kaže Lorens Frenk, predsednik Tehničkog koledža u Los Anđelesu.

Oglas

On kaže da radnici konstatno moraju da uče nove veštine kako bi išli u korak sa tehnološkim napretkom, ali da radna mesta za koja je potrebna ljudska inteligencija neće nestati u skoroj budućnosti.

"Održavanje građevina – kao što je rad vodoinstalatera i električara koji stalno moraju da rešavaju probleme i donose odluke – to su poslovi koji su prilično bezbedni", dodaje.

Veština komunikacije, takođe, će pomoći radnicima da ostanu zaposleni u budućnosti.

"Dakle, učimo li ljude da dobro komuniciraju? Da li ih obučavamo da rade u timovima, dok su još u srednjoj ili višoj školi? Učimo li ljude da sintetizuju i analiziraju", pita Džejn Oats, predsednica organizacije "Radna nacija".

Oglas

Ta organizacija pomaže američkim radnicima da se pripreme za poslove budućnosti. Oats kaže da mnoge srednje škole i univerziteti u Sjedinjenim Državama ne idu u korak s tehnologijom, da bi pripremili svoje studente za buduća zanimanja.

"Tu se predaju stvari koje su zastarele, jer ih predaju profesori. Potrebno je da zaposle predavače iz biznisa. Niko ne zna da razvije softver, jedva da idemo u korak sa kodiranjem", navodi Oats za Glas Amerike.

U tom smislu, korisno je da radite kao volonter ili pripravnik u industriji, zajedno sa profesionalcima.

"U 21. veku, stalno učite, adaptirate se i saznajete kako da se uklopite u nove standarde", dodaje.

Oglas

Što se tiče Dženel Čavez – ona planira da radi nekoliko godina, a zatim se vrati na koledž, da bi se obučila u zanimanjima u oblasti električne i solarne energije.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama