Vladin optimizam ne dele ekonomisti

N1

Prostor za povećanje plata i penzija manji je nego što se najavljuje, i sa ekonomskog stanovišta ne treba računati na njihov rast pre 2017. smatraju ekonomisti.

Analize urednika časopisa Makroekonomske analize i trendovi pokazuju oporavak srpske industrije i rast izvoza.

Vladin optimizam da će dobar budžetski rezultat omogućiti rast državnih plata i penzija ne dele i ekonomisti.

Prema rečima stručnjaka MAT-a, budžetski deficit jeste manji, ali treba uračunati da je komotnije projektovan, da su početkom godine pristigle jednokratne i preuranjene dividende javnih preduzeća, te da su planirani rashodi u investicije manji.

Bolji rezultat ostvaren je zbog uspeha borbe protiv sive ekonomije, ali i povećanog uvoza i priliva PDV-a na uvoz.

Takođe, u sporazumu sa MMF-om je projektovano da se udeo plata i penzija u BDP-u smanji sa sadašnjih 10 odnosno 13 odsto na 7, odnosno 11 odsto, a kako prognoziraju stručnjaci, rast privrede neće biti toliki da se ti ciljevi ubrzo dostignu. Sa druge strane, beleži se rast industrijske proizvodnje, kako je rečeno, pre svega zahvaljujući izvozu,

Stručnjaci MAT-a ponovili su da bi rast cene struje od 15 odsto mogao da bude negativan u situaciji kada pada potrošnja na tržištu. Rečeno je da ako je deficit budžeta povoljniji od planiranog, onda bi bilo dobro da država sistemski uvede akcizu na cenu struje, ali da akciza u ovoj godini bude nula. To bi ostavljalo prostor da cena struje bude upola manja od planirane.

Više o tome u prilogu Vojislava Stevanovića: