Stručnjaci: Saradnja Srbije i Francuske u ekonomiji nedovoljno iskorišćena

Ekonomija 15. jul 201917:38 > 17:44
N1

S francuskim predsednikom u Srbiju je došla i delegacija privrednika a planirano je potpisivanje oko 20 sporazuma koji bi osim političke, trebalo da prodube i ekonomsku saradnju dve zemlje. Poznavaoci francusko-srpskih odnosa očekuju dolazak novih francuskih kompanija, jer je, kažu, potencijal na polju ekonomske saradnje nedovoljno iskorišćen.

Prvi put nakon 18 godina, predsednik Francuske boravi u Srbiji. Dok političari obe zemlje, političke odnose opisuju kao – kroz istoriju – dobre i prijateljske, kakvi su ekonomski odnosi Francuske i Srbije?

I oni se protežu kroz istoriju – 1910. godine je ekonomska saradnja Pariza i Beograda „krunisana“ osnivanjem prve Francusko-srpske banke u prestonici Srbije. Danas, Francuska je peti po redu investitor u Srbiji, a ovde posluje oko 390 kompanija sa francuskim kapitalom.

„Spoljnotrgovinska robna razmena je u 2018. godini iznosila 1,1 milijardu evra. Srbija je prošle godine u Francusku izvezla robu u vrednosti od 448 miliona evra, a iz Francuske imala uvoz u visini od oko 610 miliona evra. Koji su najpopularniji srpski proizvodi francuzima? Gume i maline. A najviše uvozimo lekove i francuske automobile.

U poslednjih devet godina, investicije francuskih kompanija dostigle su oko 1,5 milijardu evra. Dve najveće od 2017. bile su koncesija beogradskog aerodroma „Nikola Tesla“, čiji je koncesionar francuska komapnija „Vansi“, ali i potpisivanje ugovora sa Francuzima o javno-privatnom partnerstvu za deponiju „Vinča“.

POVEZANE VESTI

Beograd će – nakon posete Makrona – biti korak bliže i realizaciji metroa, jer je među 20 ugovora koji će biti potpisani i međudržavni ugovor o njegovoj izgradnji.

„Imate u principu trenutno razmišljanje između dva modela. Jedan je model taj francuski koji razdvaja elektro-mehanički deo i izvođenje radova, a drugi je model o kom se razmišlja ovde u Srbiji, jedan sveobuhvatni model gde bi jedan partner radio apsolutno sve – i elektro-mehanički deo i izvođenje radova i kasniju eksploataciju metroa. Mi smatramo da je bolje i za Srbiju i za srpska preduzeća da idemo na ovaj model gde su odvojeni pojedini segmenti gde će i naša preduzeća imati priliku da učestvuju“, izjavila je Sanja Ivanić, generalna direktorka Francusko-srpske privrede komore.

Iako će ekonomska pitanja biti u senci političkih, profesor Ekonomskog fakulteta Slobodan Aćimović za N1 ocenjuje da se napredak sa polja politike i diplomatije uvek reflektuje i na privredu.

„Nama je zadatak – ne samo politički, već pre svega ekonomski – da diferenciramo saradnju sa različitim zemljama i otuda je sasvim jasno da iza svakog poboljšanja političke saradnje ide i poboljšanje ekonomskih odnosa. Ta saradnja je do sada bila vezana za možda neke infrastrukturne projekte u smislu ulaganja u infrastrukturu – od kojih je najpoznatiji aerodrom. Ono što ja očekujem a to je da konačno poboljšamo te ‘be-to-be’ (B2B) odnose između privrednika, odnosno konkretnih preduzeća“, kaže Aćimović.

U Francusko-srpskoj privrednoj komori kažu da su projekti iz oblasti zaštite životne sredine, energetike i infrastrukture posebno interesantni francuskim privrednicima. A da bi se saradnja podstakla – planirano je i otvaranje regionalne kancelarije Francuske agencije za razvoj u narednih nekoliko meseci.