Putniković: Turski tok nam pruža jeftiniji tranzit i postajemo tranzitna zemlja

Ekonomija 09. jan 202018:05 > 18:09
N1

Turski tok bitan je za energetsku bezbednost i omogućiće Srbiji jeftiniji tranzit, a s druge strane postajemo i tranzitna zemlja, iako je propao projekat Južni tok, ali je dobro da smo na pravcu snabdevanja evropskih zemalja, ocenila je urednica Balkan magazina Jelica Putniković.

Gasovod „Turski tok“ je projekat ruskog Gasproma i turskog Botaša koji bi trebalo da obezbedi stabilno snabdevanje gasom Turske, južne i jugoistočne Evrope. Svečano je juče pušten u rad, a krak koji bi kroz Bugarsku trebalo da dopremi gas do Srbije još nije završen.

POVEZANE VESTI

 Putniković je objasnila da cenu gasa Agencija za energetiku određuje na pravilima koje ustanovljena, u energetskoj zajednici, i cena je ona koja je tržišna prema tim uslovima. Cena zavisi i od nabavne cene, koja zavisi od sirove nafte na tržištu, pa ako zbog problema sa Iranom ne bude velikih eskalacija u cenama, ona će ostati zaista takva, dodala je.

„Ali kad kažemo tranzitni troškovi, Srbijagas je ranije imao nepovoljne uslove i velike takse za tranzit, ali sad imamo mnogo kraći put od Turske do Srbije, nego ako on ide od Ukrajine do nas. A druge strane, imaćemo prihode od naplate taksi za trazit koji će ići preko Srbije“, objasnila je.

Govoreći o projektu Južnog toka koji nije realizovan, gošća Dana uživo je rekla da su Bugari „gubitnici“ i da su se pokajali što su popustili pod pritiscima lobista.. I umesto da slave što su postali gasni čvor za ovaj deo Evrope, to su sad izgubili.

Osvrćući se na izgradnju gasovoda kroz Srbiju, Putniković je istakla da je jako dobro što smo počeli na vreme da gradimo taj cevovod jer investitori traže taj deo infrastrukture.

Upitana o gasifikaciji, ona je rekla da je gasifikacija Srbije zastala, i ako jedan od mogućih razloga navela sankcije devedesetih.

Najviše je gasifikovana Vojvodina, kaže, a sada zvaničnici najavljuju da će se gasifikovati veći gradovi u Srbiji, dakle ne samo do urbanih sredina već do samih gradova.

Kako je navela, gasifikacija je „normalna na zapadu“, za privredu je bitno da imaju gas, kao i za domaćinstva gde nema toplana, za grejanje na energent koji ne zagađuje. „To je dobro za unapređenje života i privredni razvoj“, zaključila je.