NBS: Usvojeni propisi koji će građanima olakšati otplatu kredita

Ekonomija 13. jul 202015:02 > 15:07
N1

Izvršni odbor Narodne banke Srbije usvojio je propise koji će omogućiti lakšu otplatu određenih kredita odobrenih građanima do 18. marta ove godine, saopštila je NBS.

Usvojena je dopuna Odluke o adekvatnosti kapitala banke i izmena i dopuna Odluke o upravljanju rizikom koncentracije po osnovu izloženosti banke određenim vrstama proizvoda i ti propisi, kako je saopšteno, predstavljaju pažljivo odmerenu reakciju centralne banke na moguće pogoršanje finansijskog položaja građana koji su se zadužili pre nastupanja vanrednih okolnosti izazvanih pandemijom COVID-19.

Novi propisi se odnose na potrošačke kredite, uključujući i one odobrene za kupovinu motornih vozila, gotovinske ili druge kredite, izuzimajući stambene kredite i minus po tekućem računu.

Kako je objasnila NBS, usvojenim novinama bankama se otvaraju dodatne mogućnosti da u toku ove i naredne godine dužnicima koji su se zadužili pre nastupanja vanrednih okolnosti ponude odgovarajuče olakšice u otplati tih kredita, a da se to ne odrazi negativno na njihovo poslovanje.

Banke će moći da dužnicima ponude refinansiranje ili promenu datuma dospeća poslednje rate potrošačkih, gotovinskih i ostalih kredita, izuzimajući stambeni kredit i minus po tekućem računu, odobrenih do 18. marta 2020. godine, i to na dodatnih dve godine duže u odnosu na trenutno važeći režim rokova otplate tih kredita (koji podrazumeva rok otplate do sedam godina u toku ove godine, do šest godina u toku 2021. godine, do osam godina za potrošačke kredite odobrene za kupovinu motornih vozila nevezano za godinu).

Te olakšice banke mogu ponuditi dužnicima i u slučaju da je posle refinansiranja, odnosno promene datuma dospeća poslednje rate pod uslovima predviđenim novim propisima, kreditno opterećenje dužnikovih prihoda (stepen kreditne zaduženosti) veće od 60 odsto.

„Stimulisanjem odobravanja olakšanih uslova otplate kredita stanovništvu NBS ne odstupa od podsticanja prakse održivog kreditiranja i sprečavanja odobravanja nenamenskih kredita stanovništvu na rokove koji nisu u skladu s rizičnošću ove vrste proizvoda i kreditnom sposobnošću svakog pojedinačnog dužnika. Takođe, na ovaj način se umanjuju rizici od rasta stope problematičnih kredita u ovom segmentu kreditiranja u periodu nakon isteka moratorijuma, doprinosi se ublažavanju posledica krize u ovoj i narednoj godini i stvaraju se uslovi za kreiranje dodatne potrošnje fizičkih lica“, istakla je centralna banka Srbije.