Direktor fabrike vode u Zrenjaninu Bojan Dimkić rekao je da postrojenje, uz određena unapređenja, može da zadovolji potrebe grada i izrazio očekivanje da će rok za ispunjenje ugovorenih obaveza biti produžen.
Upitan da kaže zbog čega je preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ preuzelo vodosnabdevanje grada, Dimkić je objasnio da je u odnosu na ranije, ove godine potrošnja vode značajno veća.
Kazao je da je u odnosu na septembar prošle godine noćna potrošnja povećana čak za 25 do 40 odsto, a da kapacitet fabrike, koji je značajno uvećan u proteklih šest meseci, trenutno nije dovoljan da pokrije tako drastično povećanje potrošnje i da je potrebno uraditi dodatna unapređenja.
Ocenio je da je na povećanu potrošnju u velikoj meri uticala pandemija koronavirusa i činjenica da građani troše više nego što je to bio slučaj ranijih godina.
„Vodovod je preuzeo vodosnabdevanje jer u ovom momentu mogu da daju građanima više vode od nas, ali vrlo brzo ćemo završiti sve potrebne prepravke i unapređenja kako bi podmirili povećane potrebe grada za vodom“, rekao je Dimkić.
Na pitanje da li fabrika vode može da obezbedi zadovoljavajući pritisak i količinu vode, on je kazao da je ona projektovana i izgrađena na osnovu iskustava, odnosno, potreba grada za vodom koje su evidentirane pre 2015. godine, ali da su potrebe grada sada drastično veće.
„Pretpostavljamo da su tome doprineli situacija sa pandemijom koronavirusa i gubici na mreži. Iz tog razloga, mi smo pristupili izgradnji dodatnog rezervoara, kao i novom unapređenju sistema koji će drastično smanjiti otpadne vode i povećati kapacitet proizvodnje za 20 litara u sekundi“, objasnio je on.
Dimkić smatra da će fabrika vrlo brzo biti u mogućnosti da isporuči dovoljne količine vode, a da što se tiče pritiska, na šta se Zrenjaninci žale, on je vezan za količinu vode koju puštaju u sistem.
Rok da se ispune sve ugovorene obaveze je 21. jul ove godine, a Dimkić je rekao da su se, zbog prekida rada koji se desio kada je Vodovod preuzeo vodosnabdevanje u gradu, sve strane uključujući i gradonačelnika i kabinet predsednice Vlade Ane Brnabić, usaglesile da je neophodno produženje roka.
Kazao je da se produženjem roka stvara prilika da se postrojenje unapredi i prilagodi novim zahtevima u porastu potrošnje i istakao da je u svom dosadašnjem radu postrojenje dokazalo da može kontinuirano da daje ispravnu vodu na izlazu i to po svim parametrima.
Napomenuo je, iako tretirana i pročišćena pijeća voda iz fabrike u potpunosti zadovoljava standarde, prvih mesec dana nisu radili naplatu od Vodovoda, kao i mnogo meseci pre kada su recimo zbog mirisa ili boje na pojedinim analizama bili uskraćeni za mogućnost naplate.
Dimkić je rekao i da je pre puštanja fabrike u pogon u martu ove godine urađena optimizacija proizvodnje, zamenjeni delovi i da je kratko posle puštanja fabrike u pogon urađeno prvo povećanje kapaciteta fabrike vode od 15 odsto od ukupnog kapaciteta.
„Trenutno su u toku radovi koji će povećati kapacitet fabrike i drastično smanjiti količine otpadnih voda te će fabrika vrlo brzo uz mali produžetak rokova ispuniti parametre iz ugovora“, naveo je on.
Kada je došao na mesto direktora fabrike Dimkić je, kako je rekao, zatekao postrojenje koje je usled stajanja pretrpelo određenu štetu i da je od tada mnogo toga urađeno, a da su angažovali i dva tima stručnih lica, jedan iz Izraela, a drugi iz Srbije.
„Taj spoj se pokazao kao dobitna kombinacija jer smo vrlo brzo postrojenje podigli na noge, postigli zahtevani kvalitet vode i povećali kapacitet prerade za 20 odsto. Trenutno se sprovodi novo unapređenje procesa i ugradnja nove opreme koja će nam omogućiti da u većem delu dana, kada je to najpotrebnije, izjednačimo količine sirove vode koje ulaze u fabriku vode sa količinama prečišćene vode koje će se distribuirati prema gradu“, pojasnio je on.
Istakao je i da se uz to trenutno radi i na smanjenju količine otpadnih voda i što će u naredne tri do četiri nedelje biti završeno, a da će se tim unapređenjima smanjiti emisija otpdanih voda za 40 odsto.