Tanasković: Bez Duing liste ove godine, Svetska banka sprovodi internu istragu

Ekonomija 24. sep 202014:53 > 14:53
N1

Prema Duing biznis listi Srbija sada zauzima 44. poziciju među 190 rangiranih zemalja, na globalnom indeksu lakoće poslovanja. Koja će ove godine biti, po svoj prilici neće se saznati jer je Svetska banka obustavila objavljivanje svog globanog indeksa lakoće poslovanja.

Svetska banka je suspendovala objavljivanje Duing biznis liste zbog sumnje u napredak pojedinih zemalja.

„Zemlje koje su navedene su Kina, Saudijska Arabija, UAE, spominje se i Azerbejdžan. Postoji sumnja da je neko unutar Svetske banke možda uticao da se poeni za ove zemlje računaju, ne u skladu sa njihovom definisanom metodologijom. Svetska banka je odlučila da sprovede internu istragu i da utvrdi da li se to stvarno desilo. Na osnovu onoga što dobiju od svog interog tima možda se uradi revizija bodovanja pa se promeni nešto u narednoj listi“, rekao je za N1 Svetozar Tanasković sa Ekonomskog fakulteta.

Kada su u pitanju trenutni odnosi Amerike i Kine, može i to imati veze sa ovim, ali, kako je istakao Tanasković, mora da se uradi revizija. „Amerika ima najveći uticaj u Svetskoj banci, a Kina je treća po redu i ona je u poslednje vreme povećala svoj procenat. Zatezanje politika te dve zemlje, kao i trgovinski sporovi možda jesu razlog. Možda Amerika i tako pokušava da utiče na na Kinu“, zaključuje Tanasković.

Na spisku „sumnjivih“ zemalja Srbije nema, ona je na toj listi na 44. poziciji. Rezultati od prethodne godine i dalje su aktuelni, nije ništa korigovano još uvek, ali postoje neke indicije da može doći do revzije izveštaja od prethodne dve godine.

„Duing biznis lista, zapravo meri napredak u zakonima i ona ipak ne može da sagleda šta se stvarno dešava na tržištu. Ukoliko vi promenite neke zakonske odredbe i smanjite vreme čekanja za određene dozvole, po slovu zakona vi ste ostvarili napredak. A da li se to stvarno primenjuje u praksi, da li postoje neregularnosti i nejednakosti prema različitim poslovnim subjektima, javnim preuzećima, velikim kompanijama koje mogu da vrše uticaj da taj period skrate i dobiju dozvole, bez svih neophodnih papira, to ova lista ne meri. Dakle taj stepen korupcije ili neformalni odnosi između vlasti i poslovnih subjekata nisu uključeni u ovu listu.“ naglasio je Tanasković.

Čini se da je vest o suspendovanju Duing biznis liste nekako prošla ispod radara. „Možemo samo da nagađamo zašto nekome nije bilo u interesu da objavi. Duing biznis lista se često koristila kao pokazivanje uspeha u prethodnom periodu. Moguće da pošto nismo imali neke pozitivne rezultate da to nismo želeli da prikažemo u vestima, ali to su sada samo nagađanja“, zaključio je Tanasković.