Mali: Ukupan paket pomoći za privredu iznosi više od 700 milijardi dinara

Ekonomija 16. dec 202012:05 > 14:34
Fonet

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da se Predlog zakona o utvrđivanju garantne šeme kao mera podrške privredi za ublažavanje posledica pandemije bolesti kovid-19, izazvane virusom SARS-CoV-2, odnosi na produženje roka važenja garantne šeme za još šest meseci.

On je rekao da se Uredbom o utvrđivanju garantne šeme kao mera podrške privredi, bankama omogućava da do 31. decembra 2020. godine odobre do dve milijarde evra povoljnih kredita privredi, ali da predmetni limit neće biti ostvaren u predviđenom roku.

„Do kraja novembra odobreno je oko 20.000 kredita i isplaćeno 1,48 milijarde evra. Zakon koji je pred vama odnosi se na produženje roka važenja garantne šeme za još šest meseci. Definisali smo dve milijarde evra za jeftine kredite koje garantuje država Srbija, za likvidnost mikro, malih i i srednjih preduzeća“, rekao je on.

Mali je rekao da pored garantne šeme, privreda može da računa i na kredite Fonda za razvoj, čija je kamatna stopa jedan odsto.

„Ukupan paket pomoći iznosi preko 700 milijardi dinara“, rekao je Mali.

On je naveo da je više od šest milijardi evra namenjeno za razne vrste pomoći privredi i građanima Srbije.

Mali je podsetio da taj paket obuhvata isplatu minimalne zarade, garanciju države za kredite, odlaganje poreza i doprinosa, isplatu 100 evra punoletnim državljanima, kao i jednokratnu pomoć penzionerima od 4.000 dinara, koja je isplaćena, kao i povećanje plata medicinskim radnicima.

On je obrazložio i Predlog zakona o potvrđivanju finansijskog ugovora Povezane škole u Srbiji, između Srbije i Evropske investicione banke, koji je potpisan u Luksemburgu 10. novembra, a u Beogradu 16. novembra ove godine, čime je našoj zemlji odobren zajam od 65 miliona evra.

Mali je rekao da će zahvaljujući tom zajmu, bežična lokalna računarska mreža biti izgrađena u svim školskim objektima u našoj zemlji, gde je to tehnički opravdano i potrebno.

„Reč je o možda i najvažnijem zakonu koji je pred vama, jer su u pitanju deca, naši mladi. Ovim obezbeđujemo dostupnost računarske opreme, internet, spremamo ih za sve što ih čeka u budućnosti“, rekao je Mali.

Mali je rekao da se faze I i II već realizuju sredstvima iz budžeta Srbije u oko 900 škola, i da će izgradnjom bežične mreže biti obuhvaćeno još oko 930 škola širom naše zemlje.

Veliki deo državnog budžeta Srbije 2021. za kapitalne investicije

Siniša Mali je izjavio da su najvažniji segment državnog budžeta za 2021. godinu „ogromne kapitalne investicije“ – ulaganje u infrastrukturu 330 milijardi dinara, što je 5,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Mali je na onlajn-skupu „Partnerstvo za budućnost“, povodom predstavljanja četvrte studije „Društveno-ekonomski uticaj Koka-Kola sistema u Srbiji“, istakao da je važno i da Srbija održi nivo tražnje, da uloži u socijalni aspekt budžeta kroz povećanje penzija i plata u javnom sektoru, kao i povećanje minimalne zarade.

Po njegovim rečima, Ministarstvo finansija trenutno u Skupštini brani novi Zakon o fiskalizaciji, povezan s borbom protiv „sive ekonomije“, a „u prvom kvartalu naredne godine idemo i sa zakonom o E-fakturama, reformom Poreske uprave i korišćenjem njenog E-portala“, naveo je Mali.

Najavio je da će sledeće godine uslediti zamena najvećeg broja informacionih sistema u Poreskoj upravi, koji dodatno treba da doprinesu njenoj efikasnosti.

Govoreći o direktnim stranim investicijama u Srbiji, Mali je naveo da očekuje da one do kraja ove godine budu 2,3 milijarde evra, što je više od 60 odsto ukupnih investicija koje dolaze u region Zapadnog Balkana.

Ministar je objasnio i da je za velike kompanije važno što se država pokazala dovoljno ozbiljnom i jakom da na pravi način reaguje na krizu i da minimizira negativne posledice pandemije koronavirusa.

„Od početka pandemije se borimo za očuvanje naše ekonomije, do sada smo privredi dali šest milijardi evra, što je 13 odsto našeg BDP“, podsetio je Mali.

Napomenuo je da je stopa nezaposlenosti u trećem kvartalu 2020. godine devet odsto, što je niže nego u prvom kvartalu pre krize od 9,4 odsto.

„Imamo i javni dug koji je pod kontrolom, ispod 60 odsto učešća u BDP“, istakao je Mali.

Zaključio je da država ima obavezu da podrži rast i razvoj velikih kompanija, poput Koka-Kole, koja je prošle godine budžetu donela 159 miliona evra poreskih prihoda.

Mali je čestitao toj kompaniji na rezultatima poslovanja, kao i na akvizicji kompanije „Bambi“.

„Vlada Srbije prema velikim kompanijama, kao što je ‘Koka-Kola’, ima veliku obavezu da odigra pametnu ulogu koja bi trebalo da podrži taj rast i razvoj“, kazao je on.

Ukazao je i da „Koka-Kola“ nije iskoristila mere iz ekonomskog paketa državne pomoći zbog pandemije koronavirusa, što se prema njegovim rečima i očekivalo – da je tako veliki sistem otporan na krizu.

„Budžet Srbije dobija devet miliona evra poreskih prihoda od te kompanije, što je 0,9 odsto ukupnih poreskih prihoda“, rekao je ministar.