Uvođenje akciza na struju vraća plate i penzije

N1

Uvođenje akciza na struju popuniće srpski budžet, približiti cene struje u Srbiji cenama u regionu, uskladiti stanje u tom sektoru s propisima Evropske unije i približiti inflaciju ciljanoj vrednosti od četiri procenta.

Iako i samo spominjanje reči „akciza“ kod građana izaziva nelagodnost, jer nagoveštava novo opterećenje za kućni budžet, iz Vlade porućuju da je to jedini način da se plate i penzije vrate na stari nivo.

„Mi ovom merom uvodimo jedan od stalnih izvora prihoda, koji će nam omogućiti da u narednim godinama ostvarimo trajne ciljeve ove poltike, a to je vraćanje svih dohodaka koji se plaćaju iz budžeta na nivo trenda, posle prilagođavanja iz okrobra prošle godine, što znači da će građani dobiti nagradu za svoju žrtvu“, kazao je u ponedeljak u Skupštini Srbije ministar finansija Dušan Vujović obrazlažući odluku Vlade o novim porezima.

Prema rečima minstra finansija, veće akcize treba da približe cene struje u Srbiji ceni u zemljama regiona, ali i da politiku akciza u Srbiji usklade s akciznom politikom Evropske unije.

Opozicija veruje da je reč o nametu koji će dodatno sniziti standard građana, dok je prema ocenama ekonomista uvođenje akciza dobar način da se popravi stanje u državnoj kasi: „Ovo je suštinski samo pokušaj da se napuni budžet jer je Vlada nesposobna ne zna šta da radi sa novcem kako da upotrebi novac zbog viška partijskih kadrova i onda kao što to inače čine, prebacuju teret na građane Srbije“, kaže poslanik DS-a Borislav Stefanović.

Ekonomisti podržavaju odluku Vlade o novom oporezivanju kao dobrom rešenju za stabilnije javne finansije: „To bi moglo biti optimistično blizu polovine uštede na smanjivanju plata i penzija. Ako već biramo šta je manje štetno onda je manje štetno povećati akcize nego smanjtii penzije i plate“, kaže ekonomista Goran Nikolić.

Povećanje akciza bi, pored punjenja državne kase, trebalo da ima još jedan pozitivan efekat – to je povećanje inlfacije na tri odsto do kraja godine, što je manje od zacrtanog cilja, ali će svakako povećati potrošnju i označiti pomak.

Veće akcize, uključujući i one na elekrtonske cigarete, neće ozbiljno stanjtii novačnike građana jer će kupovnu moć oboriti za samo jedan odsto, ocena je stručnjaka. Pored toga, veća cena struje neće izazvati lančana poskupljenja, jer je tržište struje liberalizovano pa veliki proizvođači cene električne energije formiraju u dogovoru s EPS-om i na njih uvođenje akciza ne utiče.

Šta konkretno znači uvođenje akciza

Akciza na struju koja će biti primenjivana od 1. avgusta, a čini 7,5 odsto ukupnog poskupljenja struje od 12 procenata. Time će biti obezbeđeno godišnje povećanje poreskih prihoda za 17 milijardi dinara. Samo do kraja 2015. primena akcize doneće dodatni prihod od 5,4 milijarde dinara.

Ukupan prihod od akciza time dostiže 0,5 odsto BDP-a, odnosno skoro polovinu prihoda dobijenih smanjenjem plata i penzija.

Račun za struju, na primer, koji je do sada bio 2.000 dinara s poskupljenjem će biti uvećan za 325 dinara.

Akcize na tečnost za punjenje elektronskih cigareta iznosiće četiri dinara po mililitru.