Ako pola EU klizi u recesiju, šta čeka Srbiju? Predsednik se uzda u Žućinu sreću

Ekonomija 03. jan 202319:13 43 komentara

Ako trećina sveta i polovina Evropske unije klizi u recesiju, šta čeka Srbiju? Zvanične prognoze predviđaju usporavanje privrednog rasta, ne i recesiju. Ekonomski analitičari kažu, uzmite procene sa rezervom, mnogo je nepredvidivih okolnosti. Predsednik države sa gradilišta Fruškogorskog koridora poručuje da ima rešenje. I obećava - gradićemo više puteva i pruga i spasiti Srbiju od recesije i velike krize u 2023.

„Imali smo sreće da naiđemo na Žuću, ovog divnog psa. Kažu na svakom gradilištu da se uvek pojavi neki pas i obično bude neki Žuća, ali to je sreća za gradilište“, poručuje predsednik Srbije.

Ako je Žuća doneo sreću gradilištu na Fruškogorskom koridoru, hoće li gradilišta doneti sreću srpskoj ekonomiji? Predsednik se upravo u to uzda – da će gradilišta spasiti Srbiju od recesije i velike krize u 2023.

„Više autoputeva, više pruga novih da napravimo. To nam je uslov da bismo mogli da se razvijamo i da bismo mogli da napredujemo“, kaže Vučić.

POVEZANE VESTI:

Možda jeste neophodan, a da li je dovoljan uslov da se Srbija spasi od recesije?

„Dobro je da investiramo u javnu infrastrukturu koja ima i taj multiplikatorski efekat i neke druge pozitivne efekte, a da li će biti dovoljno to zavisi od mnogo faktora, pre svega od geopolitičkih dešavanja“, objašnjava profesor Univerziteta Singidunum Nikola Stakić.

Geopolitička i ekonomska dešavanja u svetu ne idu nam na ruku. Trećina sveta biće u recesiji, uključujući polovinu Evropske unije, procenjuje šefica MMF-a. Zvanične procene za Srbiju ne govore o recesiji, ali ukazuju na usporavanje privrednog rasta. Zbog prevelikih rizika, ekonomski analitičari naglašavaju da svaku prognozu treba uzeti sa rezervom.

„Sve nacionalne i međunarodne institucije se na neki način ograđuju i kažu da vide kakva će biti dešavanja u narednom periodu. Primera radi, u našoj situaciji dodatni faktor može da bude i kakva će biti poljoprivredna sezona. Da li ćemo imati sušu kao prošle godine, što može dodatno negativno da utiče na rast BDP-a, a na kraju krajeva i na inflaciju hrane koja je najveća komponenta u potrošačkoj korpi za prosečnog građanina u Srbiji“, rekao je Stakić.

Građane Srbije inflacija će pratiti i u 2023. Procene da će usporiti od sredine godine nisu prevelika uteha.

„Malo će usporiti, ali neće se zaustaviti. Šta je ključni problem? Ključni problem je što se cene nikada više neće vratiti unazad. Znači nema rikverc. Sve ono što je u proseku koštalo 100, sada košta 115, na kraju ove godine koštaće još 11 plus. To je u proseku poskupljenje od 26, 27, 28 odsto. Sad svako nek zavuče ruku u novčanik i vidi da li su njegova primanja porasla za toliko. Ako su porasli manje od toga on je gubitnik“, rekao je glavni urednik NIN-a Milan Ćulibrk.

Gubitke ćemo, po svemu sudeći, sabirati i narednih 12 meseci.

„Rat i dalje traje, novac poskupljuje sve više i više. Voleo bih da nisam u pravu, ali 2023. godina na makronivou, a i po svim parametrima u našoj zemlji će biti lošija nego prethodna godina“, rekao je Stakić.

„Pa da, ali mi smo evo pregurali najtežu zimu u poslednjih 70 godina, a da to niko nije osetio. Čega se plašite onda?“, dodaje Ćulibrk.

N1: Dobro da poželimo građanima puno sreće u 2023.

Ćulibrk: Trebaće im.

Srećno.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare