Arsić: Pogoršanje odnosa sa EU bi bilo vrlo nepovoljno za privredu Srbije

Ekonomija 18. jan 202309:36 29 komentara

Profesor na Ekonomskom fakultetu Milojko Arsić izjavio je da bi "pogoršanje odnosa sa EU bilo vrlo nepovoljno za privredu Srbije". "Mi zavisimo od EU jer izvozimo najveći deo proizvoda u te zemlje, najveći deo investicija dolazi iz tih zemalja, imamo donacije koje dolaze", kaže Arsić.

Govoreći o tome što na naslovnim stranama nema vesti iz Davosa, osim vesti da je preko puta hotela u kome je smešten predsednik Srbije bila zastava Velike Albanije, kaže da „to govori šta je nama važno“.

„Važno je nešto što se najneposrednije tiče države i predsednika, a neke važne stvari, klimatske promene, u svetu, nekako su mimo pažnje medija bile. Bilo bi dobro da se osim o njegovim kontaktima i aktivnostima govori i o porukama. U poslednjih nekoliko godina uvek predsednik odlazi tamo, jer on je čovek koji odlučuje i može da se dogovori“, kaže.

Osvrnuo se i na susret predsednika i Džareda Kušnera.

„Takva vrsta kontakata mislim da je korisna za Srbiju, ako bude neka investicija. Ako je moguće na taj način dobiti neku investiciju, mislim da je to dobrodošlo“, kaže.

Pročitajte još

Mišljenja je da „svetska ekonomija nije na ivici katastrofe“.

„Mislim da će doći do usporavanja privredne aktivnosti i recesije, recesija će biti duboka i dugotrajna. Došlo je do akumuliranja tih nepovoljnih događanja, posle epidemije je došlo do rata u Ukrajini, ali imamo i neke druge nepovoljne događaje u svetu“, kaže on.

Prema njegovim rečima, „inflacija će kod nas biti dugotrajnija“.

„U Evropi je već počelo značajno smanjenje inflacije, u Americi imamo uglavnom pad od jula prošle godine, ona je ranije nego Evropa primenila oštre mere monetarne politike“, kaže.

Precizira da će kod nas „inflacija ostati na visokom nivou“.

„Možda i neki mali rast. Možda će u januaru i februaru zbog cena rasta struje doći do povećanja inflacije“, kaže.

O najavi poreza na ekstra dobit, kaže da sa tim „nije bilo ništa“.

„O tome se govori u mnogim zemljama, mali broj zemalja je to uveo, iako se diskutuje u mnogim, to se odnosi na energetske kompanije, kod nas se to odnosi uglavnom na NIS, pošto Srbijagas ostvaruje gubitke i prima državnu pomoć“, kaže on.

Govoreći o EPS, misli da „Norvežani ne znaju šta ih čeka“.

„Postojanje partijsko kriminalnih struktura koje izvlače novac iz EPS, sigurno ti Norvežani ne mogu to da spreče, da oni nekim opasnim grupama ljudi kažu ‘e nećete više da sarađujete’, tu mora da se uključi država i policija. Mislim da ne znaju sasvim Norvežani šta ih čeka, a možda za početak razmišljaju o proviziji koju će dobiti“, kaže.

Mišljenja je da bi pogoršanje odnosa sa EU ili nekim zemljama bilo vrlo nepovoljno za privredu Srbije.

„Mi zavisimo od EU jer izvozimo najveći deo proizvoda u te zemlje, najveći deo investicija dolazi iz tih zemalja, imamo donacije koje dolaze“, kaže Arsić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare