
"Derivata ima, i njih će biti. Ne postoji nikakav razlog da, u bliskoj ili daljoj bućnosti, ostanemo bez njih", izjavio je za N1 počasni predsednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković.
Podsetimo, Vlada Srbije tvrdi da svega ima u dovoljnim količinama, dok smo u sredu uveče imali gužve na pumpama.
„Daleko je da nam preti nestašica, jedino mi se čini da imamo neku čudnu situaciju. Da su skladišta u Rafineriji, ona mesta odakle se benziske pumpe snabdevaju, pune goriva, ali da na pojedinim pumpama ponestaje, posebno ona vrsta za koju je određena niža cena. Mi sada imamo jedan apsurd. Bila je procena da će mesec dana biti doboljan period da ostane ta cena koja je proklamovana, za dizel 179 dinara, za benzin 171, ali je očigledno da to nije dovoljno, odnosno da je rasla cena sirove nafte i da je to prouzrokovalo povećanje cene dervita. Pa sada imamo situaciju da se dizel nudi u Rafineriji Pančevo po ceni za sedam dinara veću od one cene po kojoj treba da se prodaje na pumpi“, istakao je Atanacković.
Dodaje da se još uvek prodaju količine koje su ranije nabavljene, i koje su imale niže cene, ili da veliki snabdevači iz svojih rezervi idu ka tome da zadrže cenu koja je ispod one koja je važeća.
„To može da, tu i tamo, izazove određenu nestašicu, ili poremećaj“, ocenjuje Atanacković.
On je poručio da građani nemaju potrebe da prave gužve na pumpama.
„S tim što samo oni koji bi možda sada po ovim određenim cenama kupili govrivo, imali određenu uštedu“, precizirao je on.
Naglašava da ukoliko postoji odluka da se održe ovakve cene derivata, država bi morala da reaguje i da određenim potezima utiče na to.
Procenjuje da će nakon kraja moratorijuma na naftne derivati, cene morati da se koriguju, kako bi se prilagodile tržištu.
„Biće skuplje, ukoliko je u svetu skuplje. Radi se o sirovoj nafti, odnosno o derivatima, i mi ne možemo biti mimo toga“, zaključio je on.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare