Bivši mali akcionari Luke Beograd ne odustaju od protesta, u Luci kažu - cenu akcija utvrdili nezavisni revizori

Bivši mali akcionari Luke Beograd ne odustaju od protesta zbog izuzetno niske cene koja im je plaćena prilikom prinudnog otkupa akcija. S druge strane, kompanija Luka Beograd ističe da su cenu utvrđivali - nezavisni revizori.
Mali akcionari u utorak su se okupili ispred ulaza u Luku Beograd gde su blokirali izlaznu rampu. Njima se nije obratio niko iz uprave Luke, a okupljeni građani dogovorili su se da sledeći put bokiraju raskrnicu.
Cena akcija u prinudnom otkupu iznosila je 59,36 dinara. To se desilo marta ove godine kada su akcije ove kompanije na berzi iznosile 800 dinara, a istorijski je išla i do 7.400 dinara.
Oni smatraju da zaslužuju fer cenu i podsećaju da su učestvovali u dokapitalizaciji Luke Beograd po ceni akcije od 490 dinara.
Osim toga kažu da je usvajanjem Zakona o planiranju i izgradnji otvorena mkogućnost besplatne konverzije zemljišta u centru Beograda koje se procenjuje na najmanje dve milijarde evra.

Luka o utvrđivanju cene
S druge strane preduzeće Luka Beograd saopštilo je da su cenu njihovih prinudno otkupljenih akcija utvrdili nezavisni revizori.
Oni ističu da efekat besplatne konverzije prava korišćenja građevinskog zemljišta u pravo svojine ne može da se uračuna u odlučenu cenu.
"Pre svega želimo da saopštimo da u sudskom postupku u kome se utvrđuje vrednost akcija Luke Beograd, nije doneta nikakva odluka suda. Naime, reč je o vanparničnom postupku u kom postupku nije održano niti jedno ročište. Ovaj postupak su inicirali bivši mali akcionari Luke Beograd, a predmet ovog postupka je upravo utvrđivanje vrednosti akcija, kako to propisuju i nalažu relevantne odredbe Zakona o privrednim društvima. Sasvim je jasno da se javnost obmanjuje informacijom da je o pravima malih akcionara već odlučeno, i stvara pritisak na sud u pogledu nepresuđene stvari", piše u saopštenju Luke Beograd.
Zakon nije precizan
Vlasnik najmanje 90 odsto ujedno, stiče i pravo na prinudni otkup akcija. Cenu akcija određuje opunomoćeni revizor i procenitelj. U slučaju Luke Beograd to su revizorska firma Globus odit servisis (Globus Audit Services doo) i proceniteljsko preduzeće Apreisal asošiejts (Appraisal Associates doo).
Iako mali akcionari ne mogu da odbiju prodaju, mogu da kontrolišu cenu akcija i zakonitost postupka.
Kao potencijalni problem prilikom odlučivanja visine cena akcije advokatica za privredne i radne sporove Dragana Vidaković navodi to da veštaci mogu da koriste različite metodologije.
"U zakonu ne postoji precizno određeni način, već samo preporuka da se kombinuju dve metodologije, što daje mogućnost za različite procene vrednosti akcija", kaže za portal N1 Dragana Vidaković.
U slučaju da slučaj završi na sudu, određuje se novi veštak po odluci suda.
"Svaki akcionar društva čije su akcije predmet prinudnog otkupa, koji smatra da cena utvrđena u odluci o prinudnom otkupu nije u skladu sa zakonom, može da traži utvrđivanje pravične cene podnošenjem predloga sudu u roku od 30 dana od dana registracije odluke o prinudnom otkupu, u vanparničnom postupku", smatra Vidaković.
Beko i Kostić
Privatizacija Luke Beograd se desila 2005. godine, kada je malim akcionarima pripalo oko 59 odsto akcija. Nakon što je većina prihvatila ponudu firme Milana Beka, po kojoj je cena jedna akcija plaćana po 800 din što je iznosilo oko devet evra, broj akcija u posedu malih akcionara je spao na ukupno 6,3 odsto.
Luka Beograd je od 30. decembra 2021. godine u većinskom vlasništvu kompanije Metiko investment (Metico), koja prethodno nije imala akcije Luke, a do njih stigla zahvaljujući prenosu akcija po osnovu sudskog poravnjanja.
Kompanija Metiko je otkupila potraživanje Hipo banke. Kako u Luci Beograd nezvanično rečeno za portal N1 radilo se o sumi od 80 miliona evra sa kamatama. Vorldfin je prema dostupnim podacima kupio Luku i pratećih 220 hektara za 40 miliona evra.
Stopostotni vlasnik Metika je grčka kompanija Oradea Monoprosopi IKE. Ukupan broj akcija je 6.962.434.
Rešenjem registratora APR, u junu prošle godine odobren je upis založnog prava u Registar založnog prava, na 100 odsto udela zalogodavca u društvu Metico Investment.
U Registru založnog prava stoji da je zalogodavac kompanija Oradea Monoprosopi IKE, dok je zalogoprimac MK Holding Ltd sa Kipra, firme čiji je vlasnik Miodrag Kostić.
Zaloga je obezbeđenje sopstvenog ili tuđeg duga pokretnim stvarima ili pravima, bez predaje u državinu, uz upis u Registar zaloge, ističe APR na svom portalu. Založno pravo, kako objašnjavaju, nastaje zaključenjem ugovora (ugovorno založno pravo), u izvršnom postupku – sporazumom pred sudom, prinudnim izvršenjem izvršne ili verodostojne isprave ili izricanjem prethodne mere (sudsko založno pravo) i u poreskom postupku pre početka prinudne naplate ili u prinudnoj naplati poreskog duga (zakonsko založno pravo).
U delu registra o podacima o potraživanju koje se obezbeđuje založnim pravom, navedeno je da je osnovni iznos obezbeđenog potraživanja 28,2 miliona evra, dok je maksimalni iznos obezbeđenog potraživanja 37,716 miliona evra.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare