Brkić: Spekuliše se da bi u NIS mogao da uđe investicioni fond sa Zapada

Ekonomija 18. feb 202515:40 11 komentara
N1

Ekonomski novinar Miša Brkić izjavio je danas da se, povodom najavljenog uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), čuju spekulacije kako bi u igru mogla da se umeša neka od zapadnih, pre svih američka naftna kompanija ili investicioni fond, kao produžetak prošle godine potpisanog energetskog sporazuma između Srbije i SAD.

„Možda taj sporazum u jednom trenutku i u jednom delu dobije aneks koji će se odnositi na naftu i gas. Pitanje je da li bi to odmah bila neka velika naftana kompanija ili investicioni fond“, ocenio je Miša Brkić.

On navodi da poslednje informacije iz Sjedinjenih Država govore da bi, pre bilo kakvog strateškog partnera za ruski udeo u NIS, za početak mogao da uđe neki investicioni fond, kao blaža vlasnička varijanta koja bi podigla nivo efikasnosti NIS.

„Nakon dve godine godine masivnih ulaganja i podizanja performansi kompanije, fond bi to uspeo da proda nekom strateškom partneru, što inače rade invsticioni fondovi“, naveo je Brkić.

On podseća i na to da je upravo kompanija iz SAD Affinity Global Development, iza koje suštinski stoji porodica Tramp, potpisala ugovor o revitlizaciji kompleksa bivšeg Generalštaba.

„Ako već imamo Trampove u nekretninama, zašto ne bismo imali i Trampove sa investicionim fondom u Naftnoj industriji Srbije – to je neka moja spekulacija na tu temu“, rekao je Brkić, navodeći da da „ipak ima ozbiljnijih i većih investicionih fondova“.

Rešenje za NIS bi trebalo da se nađe do 27. februra, ali Brkić ne isključuje mogućnost da, na molbu Vlade Srbije, sve bude odloženo.

„Domaćin u Beloj kući je promenjen, pa je moguće da će se na ceo problem drugačije gledati“, predviđa Brkić.

On smatra da bi daleko najgora varijanta bila, mogućnost koju je pominjao predsednik Srbije Aleksandar Vučić – da Srbija iz budžeta odvoji sredstva da otkupi deo od Gasproma i da NIS opet bude u većinskom državnom vlasništvu.

„Mislim da je definitivno kraj ruskog vlasničkog učešća u NIS. Nadam se da će biti pameti da država Srbija ne navali da bude vlasnik tog udela. To bi bio povratak na godine pre 2008 kada je NIS bio u državnim rukama i strašno velikim problemima“, kazao je Brkić.

On primećuje i učestale razgovore predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

„Moguće je da te susrete koriste da razgovaraju i o NIS. Negde se može naslutiti da bi mađarski Mol mogao da bude neko ko bi kupuo udeo Gasproma u NIS. Prema onome što sam ja čuo, Mol je zainteresovan, ali Brisel nije. Brisle smatra da bi uskakanje Mola bilo održavanje poziciuje statu kvo sa ruskim kapitalom u NIS, zbog odnosa Mađarske i Rusije“, rekao je Brkić.

Za „obične smrtnike“ u Srbiji je, kako kaže, važno da ne moraju da kupuju benzin u flašama na ulici.

„Milsim da se ta opcija neće dogoditi, mada je u ovoj državi sve moguće“, zaključio je Brkić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare