
Kada je reč o prodaji stanova, od početka godine, prema podacima sajta 4zida, cene nekretnina su u blagom rastu, ali ne u svim gradovima, negde se beleži i blagi pad cena, objašnjava za N1 Aleksandra Mihajilović s tog portala. "Situacija je slična i kada je reč o cenama kirije", dodaje.
Prosečna cena trenutno oglašenih stanova za prodaju u Beogradu, prema podacima agencije 4zida, iznosi 2.640 evra i od početka godine beleži rast od oko 40 evra, dok je u Novom Sadu 2.400 evra, a u Nišu 1.580 evra, ističe Mihajlović.
„Najskuplji kvadrati se prodaju u prestonici, mada se Novi Sad sve više približava prosečnim cenama kvadrata u Beogradu. Iako je prosečna oglašena cena stanova na nivou Beograda 2.640 evra, cene se kreću u rasponu od 1.575 evra po kvadratu pa do 3.920 koliko je na Savskom vencu“, navodi sagovornica portala N1.

Kako kaže, prema podacima 4zida, iako nisu velike oscilacije u cenama, gradovi u kojima se beleži pad cena u odnosu na početak godine su Subotica, Zrenjanin kao i Kragujevac.
„Sa druge strane, cene su skočile u beogradskom naselju Mirijevo sa prosečne cene od 1.800 koliko je bila krajem prošle godine na 2.000 evra, kao i u pojedinim delovima Miljakovca„, naglašava.
Mihajlovićeva ističe da domaći finansijski stručnjaci smatraju da nam predstoji period povoljnijeg zaduživanja, ali ne prognoziraju da će u narednom periodu doći i do pada cena kvadrata.
„Analitika i trend kretanja cena na našem sajtu pokazuju da je malo verovatno da će doći do pada cena. Više je verovatno da će se sadašnji trend i prosek održati bez većih oscilacija. Sve zavisi od ponude i potražnje. Blagi pad cena može da se desi u nekim delovima Srbije, ali ne u Novom Sadu i Beogradu“, precizira.

Kako kaže naša sagovornica, u pojednim gradovima cene starogradnje mogu čak da budu i više u odnosu na novogradnju, mada je u većem broju slučajeva novogradnja nešto skuplja.
I cene kirija u porastu
Mihajlović podseća da se cene kirija razlikuju u zavisnosti od lokacije, kvadrature i opremljenosti nekretnine.
„Cene zakupa u svim većim univerzitetskim centrima, kao što su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac je porasla u odnosu na isti period prošle godine. U Beogradu i Novom Sadu je prosečan zakup stanova poskupeo za oko 7 odsto, u Nišu za 5 odsto, a beleži se rast i u Kragujevcu za oko 10 odsto“, ističe.

Kako navodi, studentski život najviše košta u Beogradu gde je prosečno oglašena cena garsonjere oko 300 evra, za jednosoban stan je u proseku potrebno izdvojiti 390 evra, jednoiposoban 470 evra, a za stanove većih struktura cene se kreću od 680 do više od 1.500 evra.
„Studenti biraju lokacije koje se nalaze u blizini fakulteta. Na primer, popularne lokacije u Beogradu su Vukov spomenik i okolina, Voždovac, Banovo brdo, Novi Beograd. Oni studenti koji imaju ograničen budžet traže Mirijevo i Karaburmu, naselja koja nemaju fakultete ali su dobro povezana sa ostatkom grada, a opet su relativno blizu centra. Na tim lokacijama stanovi se izdaju po povoljnijim cenama. Tako na primer, po ceni garsonjere u blizini Vukovog spomenika koja u proseku košta oko 400 evra u Mirijevu može za isti iznos da se iznajmi dvosoban stan“, objašnjava.
Nakon Beograda, navodi, studentski život najviše košta u Novom Sadu.
„Za garsonjeru u Novom Sadu treba da se izdvoji mesečno oko 270 evra, u Nišu oko 220, u Kragujevcu 175 evra, dok studenti u Subotici mesečni zakup plaćaju 170 evra“, zaključuje.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare