Čije su „naše“ banke – od Kine do Grenade

Ekonomija 15. mar 202308:09 35 komentara
Shutterstock

U Srbiji trenutno posluje 21 banka. Ovaj broj uskoro će biti manji - AIK banka najavila je kupovinu Eurobank Direktne banke, sa kojom je već potpisala kupoprodajni ugovor, a očekuje se i da Rajfazen banka završi pripajanje nakadašnje Kredi agrikol banke koja još od početka septembra 2022. posluje pod imenom RBA banka Novi Sad. To bi, pod uslovom da ne bude novih spajanja i pripajanja banaka, značilo da ih uskoro na tržištu ostaje ukupno - 19. Bankarske grupacije iz Grčke, Francuske i Rusije više nemaju nijednu kćerku-banku u Srbiji. Majke-banke ovdašnjih banaka koje u Srbiji posluju kao posebna pravna lica su iz Slovenije, Italije, Austrije, Nemačke, Mađarske, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kine, Češke i još neko vreme - Grčke. Dva strana državljana koja su vlasnici dve ovdašnje banke su u registar APR upisani sa pasošima Rusije i - Grenade.

Kada AIK banka preuzme Eurobank Direktnu banku što je najavljeno nedavnim potpisivanjem kupoprodajnog ugovora, na tržištu Srbije neće više biti nijedne banke u grčkom vlasništvu. Proteklih godina srpsko bankarsko tržište napustile su i banke iz Francuske – vlasnice ovdašnih Sosijete ženeral i Kredi agrikol banke. Takođe, nema više ni banaka u vlasništvu bankarskih grupacija iz Ruske Federacije – Sberbanku je tokom 2022. kupila takođe AIK banka – ali postoji banka čiji je krajnji, stvarni vlasnik državljanin Ruske Federacije.

Pročitajte još:

Trenutno, vlasnici banaka u Srbiji su bankarske grupacije i fondovi iz Austrije, Italije, Nemačke, Mađarske, Slovenije, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Češke, Kine, Grčke, dok su domaće u vlasništvu države – Poštanska štedionica i Srpska banka, ali i privrednika i domaćih i stranih državljana među kojima je jedan iz Ruske Federacije, a jedan iz – Grenade.

Tako je Miodrag Kostić vlasnik AIK banke, dok je Davor Macura vlasnik Alta banke, nekadašnje Jubmes.

Vlasnik API banke – reč je o nekadašnjoj Moskovskoj, pa VTB banci, je strani državljanin Andrej Zaharovič Šljahovoj. Tačnije, on je osnivač firme AZRS Invest d.o.o. Beograd, koja je stoprocentni vlasnik API banke. Šljahovoj je do maja 2022. u APR bio upisan sa pasošem Rusije, ali je u maju prošle godine podneo registracionu prijavu sa pasošem – Grenade.

Još jedna banka –  Expobank, nekadašnja Marfin banka, u vlasništvu je fizičkih lica – Igora Kima iz Ruske Federacije koji ima udeo od 72,25 odsto, dok je suvlasnik i German Coj sa udelom od 17,86 odsto. Ostalo su mali akcionari. Coj se ne pominje u Evidenciji stvarnih vlasnika u Agenciji za privredne registre pošto nema udeo iznad 25 odsto, dok Narodna banka Srbije koja ga na sajtu navodi kao suvlasnika – ne navodi podatak o državljanstvu.

Pođimo redom.

Domaće banke

AIK banka je u stoprocentnom vlasništvu Brokersko dilerskog društva MV Investment, dok je kao krajnji (stvarni) vlasnik u APR upisan privrednik Miodrag Kostić.

Banka Poštanska štedionica u vlasništvu je Republike Srbije 71,65 odsto, dok JP Pošta Srbije ima udeo u vlasništvu od 16,95 odsto.

ALTA banka (nekadašnja Jubmes banka) u vlasništvu je Alta pay grupe, čiji je osnivač i jedini vlasnik Davor Macura.

Srpska banka – nad kojom je država 2014. sprovela postupak sanacije i za koju je tada najavljeno da će se ubuduće baviti samo finansiranjem i podržavanjem namenske industrije –  u vlasništvu je Republike Srbije 76,69 odsto, dok je kompanija Jugoimport SDPR vlasnik preostalih 23,31 procenta.

Slovenija

NLB Komercijalna banka je, od kraja 2020. godine, u vlasništvu NLB d.d. Ljubljana iz Slovenije.

Međutim, prema podacima o akcionarima slovenačkog NLB-a, većinski udeo u vlasništvu ove ljubljanske banke, od 54,73 odsto, ima Bank of New York Mellon, kao zastupnik pojedinačnih akcionara, među kojima je i EBRD sa udelom između pet i deset odsto. Republika Slovenija vlasnik je 25 odsto udela, dok ostali akcionari drže 20,27 odsto vlasništva u NLB banci Ljubljana.

Italija

U Srbiji posluju dve banke čiji su osnivači iz Italije.

Unikredit banka u vlasništvu je UniCredit SpA iz Milana.

Banka Inteza je u stoprocentnom vlasništvu Intesa Holding International S.A.

Nemačka

Prokredit banka je u vlasništvu akcionara iz Nemačke – ProCredit Holdinga AG (IMI) iz Frankfurta.

„3 Banka“ Novi Sad ima četiri glavna akcionara, koji zajedno imaju 98 odsto udela u banci. Sva četiri glavna akcionara su, kako se navodi na sajtu banke – članovi Globalne alijanse banaka s vrednostima (GABV), „nezavisnog pokreta banaka koje imaju zajedničku misiju da svojim finansiranjem podstiču pozitivne ekonomske i socijalne promene, kao i očuvanje životne sredine“.

Umweltbank Aktiengesellschaft iz Nemačke ima udeo od 30 odsto, Opportunity Transformation Investments Inc i Opportunity International (Čikago, SAD) ima 19,99 odsto udela, GLS  bank (Nemačka) neznatno manje – 19,98 odsto, a Legal Owner Triodosfunds BV 14 odsto, dok Triodos (Holandija) ima 14 odsto vlasništva u ovoj banci donedavno poznatoj po imenu Opportunity banka. 

Austrija

Erste banka je u vlasništvu Erste group bank AG 74 odsto, dok 26 odsto vlasništva ima Steiermärkische Bank und Sparkassen AG, Grac.

Rajfajzen banka je kćerka banka Raiffeisen SEE Region Holding Gmbh, iz Beča.

RBA banka je nekadašnja Kredi agrikol banka u vlasništvu francuske grupacije, koju je kupila Rajfajzen banka Beograd i promenila joj ime pre konačnog spajanja koje se očekuje do kraja juna ove godine.

Adiko banka je nekadašnja Hipo Alpe Adria banka, u vlasništvu Addiko Bank AG iz Beča. 

Kina

Kineska banka u vlasništvu je Bank of China (Europe) S.A., Luksemburg. I dalje posluje samo sa privredom, i građani ne mogu da imaju račune, niti da koriste usluge ove banke. 

Češka

Mobi banka – nekadašnja Telenor banka u vlasništvu norveškog mobilnog operatora koji je napustio tržište Srbije 2018. godine prodavši kompaniju češkoj PPF grupi, da bi istom fondu prodao i banku godinu dana kasnije, 2019. godine. Ova banka je u vlasništvu holdinga PPF Financial Holding B.V.  registrovanog u Amsterdamu. Prema evidenciji stvarnih vlasnika APR, većinski vlasnik banke je Renata Kelnerova iz Češke Republike, sa udelom od 59,36 odsto.

Mađarska

OTP banka u vlasništvu je OTP Bank PLC iz Budimpešte.

Ova bankarska grupacija na tržište Srbije ušla je 2005. godine kupivši Nišku banku. Potom je 2006. kupila Kulsku i Cepter banku, pa u decembru 2017. Vojvođansku banku koja je tada bila u grčkom vlasništvu (Nacionalna banka Grčke). Ubrzo je, 2019. godine, usledila i kupovina Sosijete ženeral banke u Srbiji.

Grčka

Eurobank Direktna banka u procesu je prodaje AIK banci u Srbiji. Ona je u vlasništvu grčke Eurobank S.A. 46,90 odsto, ERB New Europe Holdinga 23,09 odsto, zatim Andreja Jovanovića koji ima udeo 15 odsto i Bojana Milovanovića sa udelom od takođe 15 odsto.

Podsetimo, Jovanović i Milovanović bili su vlasnici Direktne banke – nastale kupovinom kragujevačke KBM banke, potom Findomestik banke, pa Pireus banke, koja se nakon svega spojila sa grčkom Eurobankom.

Sada Eurobank Direktnu banku kupuje – AIK banka. Okončanje transakcije očekuje se tokom 2023. godine, po dobijanju odgovarajućih dozvola.

Turska 

Halkbankaje jedina banka u Srbiji čiji je vlasnik iz Turske – Turkish Halk Bank INC.

Ujedinjeni Arapski Emirati

Mirabankvlasnik ove banke je Duingraaf Financial Investments B.V. iz Amsterdama, ali je u evidenciji stvarnih vlasnika APR upisan šeik H.H. Sheikh Tahnoon Bin Zayed Al Nehyan iz Ujedinjenih Arapskih emirata, sa udelom od 99,99 odsto.

Rusija

Expobank, nekadašnja Marfin banka u vlasništvu je fizičkih lica – državljanin Ruske Federacije Igor Kim ima udeo od 72,25 odsto, dok German Coj ima udeo u vlasništvu 17,86 odsto. Ostalo su mali akcionari sa udelima od 3,18 odsto i manje.

Srbija-Grenada

API banka, s početka priče, zvanično je u vlasništvu domaće firme, AZRS Invest d.o.o. iz Beograda. Vlasnik te domaće firme je državljanin Grenade -Andrej Zaharovič Šljahovoj, koji je prvo u Registar privrednih društava APR bio upisan sa ruskim pasošem – kao državljanin Ruske Federacije, da bi u maju 2022. godine podneo zahtev za registraciju promene i u registar se upisao sa pasošem Grenade.

Nadzor nad radom banaka 

Dozvolu za osnivanje i rad banaka u Srbiji daje Narodna banka Srbije. Isto važi i za sticanje značajnog udela u vlasništvu neke banke koja već posluje na tržištu u našoj zemlji – za to je neophodno odobrenje NBS.

„Banka je akcionarsko društvo sa sedištem u Republici Srbiji, koje ima dozvolu za rad Narodne banke Srbije i obavlja depozitne i kreditne poslove, a može obavljati i druge poslove u skladu sa zakonom“, stoji u Zakonu o bankama.

Strane banke u Srbiji su posebna pravna lica sa uplaćenim kapitalom, koja posluju po zakonima Srbije.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare