Da li će predsednik videti zagađenje iz rudnika Lece

Ekonomija 21. mar 202520:45 9 komentara
N1

Predsednik Srbije boravi u dvodnevnoj poseti Topličkom i Jablaničkom okrugu. Obilazi Donje Grgure, Maričiće, Beloljin i Žitorađu. Naselje Lece, u opštini Medveđa, gde se u reku izliva jalovina od istoimenog rudnika - nije na najavljenoj mapi.

Svetski dan voda obeležava se 22. marta.

„Voda može stvoriti mir ili izazvati sukob. Kada nema dovoljne količine vode dobrog kvaliteta, ili kada ljudi imaju nejednak pristup, ili nemaju pristup vodi, tenzije mogu porasti“, pisalo je Ministarstvo poljoprivrede na svom sajtu 2024. najavljujući da je tema prošlogodišnje proslave Svetskog dana vode – „Voda za mir“.

Upravo na Svetski dan voda predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi Toplički i Jablanički okrug.

Rudnik Lece, smešten nadomak Medveđe u Jablaničkom okrugu, ostaće ipak van njegovog vidokruga.

Kada bi prošao pored reke Jablanice video bi i jalovinu koja se izliva iz rudnika.

Rudnik Lece je, podsetimo, od marta 2008. godine bio u vlasništvu Koncerna Farmakom Miroslava Bogićevića, koji ga je na aukciji kupio za 771 milion dinara. To je bio 13. rudnik u njegovom vlasništvu, o čemu je pisala Politika.

Nepunu deceniju kasnije, u maju 2017. godine, „Rudnik Lece“ odlazi u stečaj.

Iz stečaja ga je 27. decembra 2024. godine, za 34,5 miliona evra ili četiri milijarde dinara, kupilo preduzeće Mediolanum Invest, o čemu je pisao Forbes Srbija.

Inače, u rudniku Lece eksploatišu se olovo i cink, ali i srebro i zlato, kao nusproizvodi.

Južne vesti su i pre devet godina pisale da se iz jedne od devet brana na jalovištu rudnika Lece kod Medveđe izlila jalovina sa štetnim materijama u reku Jablanicu. I policija, i vatrogasci, i rudari na licu mesta tada su radili na saniranju štete.

Procena rizika

Jalovištem ovog rudnika bavila se i nauka.

Dragana Nišić i Dinko Knežević sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu i Dejan Stojanović iz Rudnika i flotacije „Lece“, Medveđa, objavili su krajem 2023. godine naučni rad „Procena rizika od udesa na flotacijskom jalovištu rudnika Lece pre i posle sanacije“.

U njemu navode da je eksploatacija flotacijskog jalovišta rudnika „Lece“ niz godina bila problematična i manifestovala se kroz „neadekvatnu dinamiku zapunjavanja, veliku količinu slobodne vode, nedovoljnu dužinu plaže jalovišta i nagib kosina nasipa, i naposletku mali faktor stabilnosti kosina“.

Ceo rad pročitajte na linku OVDE.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare