Da li se Telekom, poput EPS-a i Srbijagasa, pretvara u rizik za javni dug Srbije

Ekonomija 23. dec 202119:13 > 19:32 22 komentara

Telekom je jedno od državnih preduzeća koje u narednim godinama može da predstavlja rizik po javni dug Srbije, kaže za N1 profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić. Novinari koji godinama istražuju na šta sve i koliko Telekom troši novca, objašnjavaju da ta kompanija štiti svoje poslovanje od javnosti. A poslanici SNS-a iz Skupštine poručuju da je opozicija ta koja želi da uništi Telekom.

A uništava li, možda, Telekom sam sebe? Jer kako se drugačije zapitati ako uporedo sa investicijama, raste i dug te kompanije.

„Bili smo svedoci da je ta kompanija preplaćivala neke operatere koje je kupovala, da je to plaćala po višestruko višoj ceni od tržišne, da je verovatno imala politički nalog da kroz svoje investicije pojača medijsku kontrolu za potrebe aktuelne vlasti“, kaže profesor Arsić.

Povezano:

Kada postavite pitanje o takvom poslovanju, odgovora Telekoma nema. Ima samo tumačenja da nisu u obavezi da postupaju po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Brojne transakcije ostaju tajna.

„Zato što oni kada sklapaju te ugovore, sa tim manjim operaterima, oni zaključe jedan glavni ugovor koji ostaje tajna, a u APR-u vi možete da nađete jedan drugi ugovor u kome stoji sve osim cifre koja je plaćena, tako da se sad mi bavimo nekakvim proračunima koliko su platili… U pitanju su stotine miliona evra ili više verovatno“, kaže novinarka portala Raskrikavanje Marija Vučić.

Rukovodstvo Telekoma tvrdi da će ove godine profitirati duplo više nego prošle – 100 miliona evra. S druge strane, opoziciona političarka Marinika Tepić tvrdi da u poslednjih nekoliko meseci ova kompanija pozajmljuje novac da bi mogla da podeli plate.

„Da li se to već sada događa? Nemam neke insajderske informacije iz Telekoma. I do mene dolaze takve glasine – da povremeno imaju problema sa likvidnošću, ali ono što je nesporno je da su i dosadašnja rasipanja novca opteretila kompaniju dugovima, a ako se tako nastavi u budućnosti, onda će problemi biti veći“, kaže profesor Arsić.

U vladajućoj stranci te probleme ne vide. U vremenu koje je u Skupštini namenjeno poslaničkim pitanjima za nadležne institucije, poslanici SNS-a konstatuju da opozicija vodi kampanju protiv Telekoma.

„Jedna od najvažnijih državnih institucija koju je Srbija predvođena Aleksandrom Vučićem sačuvala i ojačala, a to je Telekom, Đilas, Šolak i ekipa žele to da unište“, rekao je poslanik Uglješa Mrdić iz poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – za našu decu“.

Stručna javnost smatra da je od političkog prepucavanja daleko važnije pitanje – da li se Telekom, poput EPS-a, Srbijagasa, Er Srbije pretvara u rizik za javni dug Srbije?

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare