Đinović: Treba nam prilagođavanje dugoročne strategije snabdevanja energijom

Ekonomija 02. dec 202120:04 > 20:21 0 komentara

Zamrzavanje cena električne energije za privrednike i u decembru je, prema rečima Slobodana Đinovića, direktora Orion telekoma i člana predsedništva Unije poslodavaca Srbije - kupovina vremena. "Time, jednostavno, hvatamo predah", kaže Đinović za Infobiz. Srbiji je, dodaje, neophodno prilagođavanje dugoročne strategije u pogledu snabdevanja električnom energijom.

Zamrzavanje cena električne energije i u decembru je, smatra Slobodan Đinović – dobra međuodluka.

Pročitajte još:

„S jedne strane imamo jako subvencionisanu cenu energije za široku potrošnju i građanstvo, dok za privredu važi slobodno tržište. Sada smo u poziciji da sa strane države i Elektroprivrede odredimo imamo li dovoljno sopstvene proizvodnje da pokrijemo potrebe. Jer, ako moramo da uvozimo struju – postavlja se pitanje rentabilnosti Elektroprivrede“, ukazuje Đinović komentarišući za Infobiz pitanje da li će zbog skupe struje deo privrede stati, kako na to upozaravaju neki privrednici i koji bi potezi države i najvećeg proizvođača struje to mogli da spreče.

On ističe da će proizvodi poskupeti ako se primeni tržišna cena električne energije.

„Kad vam istekne ugovor sa EPS-om, onda ulazite u režim tzv. rezervnog napajanja tokom dva meseca i tu imate fiksiranu cenu koja je i do do sada bila dosta niža od ove koja se nudi kao komercijalna. Mislim da je ta komercijalna za moju firmu bila 126 evra po MWh. A, po ugovoru koji je još na snazi cena je 56 evra. To je dvostruko povećanje“, navodi Đinović.

On smatra da treba da se pokuša da se koliko-toliko uravnoteženo ide sa povećanjima prema svima kroz određenu cenu rezervnog napajanja.

„Dok ne vidimo da li će zima biti hladna, da li će dovoljno struje, da li ćemo je kupovati, da li ćemo imati dovovljno svoje proizvodnje. Da prosto guramo do neke stabilne situacije“, objašnjava on.

Za privredu je, podseća, najvažnija predvidivost.

„Tokom kovida i zaključavanja prošle godine imali smo pad cena energije. Ko tad nije ušao u povoljne ugovore, sad ima problem da prilagodi planove poslovanja za sledeću godinu u uslovima dramatično uvećanih cena električne energije“, navodi Đinović.

Moramo, ističe, dugoročno da razmišljamo.

„Imaćemo problem koji neće biti rešen dolaskom proleća i porastom temerature. Ako uđemo u jako toplo leto i tu ćemo imati veliku potrošnju energije kroz hlađenje. Dugoročna strategija mora da se prilagodi onome što očekujemo da će se dešavati – kako da pređemo na zelenu energiju, ali na održiv način“, zaključio je Slobodan Đinović.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!