Oglas

Drugi rebalans budžeta Beograda, nova himna i stara namera - gradiće se gondola

author
Nenad Nešić
09. jun. 2021. 19:25
skupština beograda vesić
N1 | N1

Drugi put ove godine usvojen je rebalans gradskog budžeta. Zamenik gradonačelnika Goran Vesić kaže da su prihodi skočili za oko osam odsto i da je uvećani budžet dokaz da se Beograd pravilno razvija. Opozicija tvrdi da vlast novac troši netransparentno i na projekte sa nerealno visokim cenama od kojih Beograđani nemaju nikakve koristi. Vesić za N1 potvrdio da se postrojenje za preradu otpada neće graditi u barI Revi, ali i da vlast ne odustaje od gradnje gondole na Kalemegdanu.

Oglas

"Beograde, Beograde, ko sunce sjaš, gordi grade naš, večno naš", zapevao je zamenik gradonačelnika novu svečanu himnu grada.

Odmah posle stiha "večno naš" zamenik gradonačelnika "otpevao" je odbornicima i obrazloženje da u istoriji Beograda gradska kasa nikada nije bila punija - usvojena i svečana pesma i rebalans budžeta.
A opoziciji i aktivistima nije do pesme. Jedni kažu - otima se od prirode, drugi kažu da se ne grade mostovi i škole, ne pomažu penzioneri i porodilje, već plaćaju samo prenaduvani projekti.

"Pa gde su te pare, gde su pare? Trista miliona evra više u ovoj godini nego 2012. i to je ogromna razlika, a investicije u 2012. godini 190 miliona evra, a prošle godine 88 miliona evra. Ništa se u Beogradu ne gradi osim privatnih objekata i zgrada i Beograd na vodi", izjavio je lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas.

U budžetu više od 143 milijardi dinara. Zamenik gradonačelnika objašnjava da su veća zaposlenost i veće plate donele Gradu veće prihode i da će se najveći deo novca trošiti na kapitalne projekte - fabriku vakcina u Zemunu i metro na Makiškom polju, ali i u druge svrhe. Vesić odgovara opoziciji da nije dobro pročitala rebalans i odbacuje kritike da se vlast ne troši novac u korist Beograđana.

"Mislim da je posao odbornika da budu na sednici, da pitaju, da postavljaju amandmane, oni su svi odbornici, imali su priliku da promene budžet, da kažu da nešto nije dobro potrošeno, da predlože da se potroši na nešto drugo", kazao je Vesić.

Odbornici su se pohvalili i da su šest tačaka dnevnog reda bile posvećene zaštiti životne sredine i da imaju strategiju upravljanja otpadom do 2030. Vesić poručuje da se postrojenje za preradu otpada sigurno neće graditi ni u bari Revi, ni u Višnjičkoj banji, već na jednom sasvim drugom mestu, koje za sada ne želi da otkrije. Ono što ne taji jeste da gradska vlast ne odustaje od projekta na Kalemegdanu.

"Mi smo rekli da je naš cilj da se izgradi gondola i tu se nikada ništa nije promenilo, gondola će se izgraditi, ne razumeme čemu čuđenje. Ja razumem da se vama možda ne sviđa ali građani će glasanjem odlučiti hoće li se gondola graditi ili ne", naglasio je Vesić.

Novinar: Na referendumu?

"Ne, ne, kada budu glasali na izborima", rekao je Vesić.

Jedan od samo dva opoziciona odbornika koji prisustvuju sednicama Skupštine grada Rade Veljanovski pokrenuo je pitanje zaštite Savskog nasipa. Kako je objasnio, usvajanjem odluke o plutajućim objektima, vlast ni izbliza nije krenula u rešavanje tog problema, već je, kaže Veljanovski, samo ozakonila postojeće haotično stanje na obalama Save.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama