Državni biznis preko osiguravajućih kompanija

Ekonomija 21. mar 202508:08 10 komentara
Shutterstock_Miriam Doerr Martin Frommherz, edit

Da li SNS drži konce osiguranja u našoj zemlji i preko Udruženja osiguravača Srbije, kao i kompanija u većinskom državnom vlasništvu - Dunav osiguranja i Auto moto saveza - omogućava partijska zapošljavanja i sponzorstva po potrebi, kada i kome zatreba?

Osiguravajuće društvo Dunav se, ne jednom, zbog afera našlo u žiži interesovanja javnosti. Poslednja je bila vezana za SNS funkcionera, koji je sa pozicije člana Izvršnog odbora ove osiguravajuće kuće, sa sponzorske klupe vređao trenera suparničkog tima.

Krajem januara, naime, saopšteno je da funkcioner Srpske napredne stranke Bojan Raičević više neće obavljati funkciju člana Izvršnog odbora Dunav osiguranja. Ostavku je, zvanično se navodi, podneo „iz ličnih i porodičnih razloga“, a njoj je zapravo prethodio snimak na društvenim mrežama u kojem Raičević vređa Željka Obradovića, trenera KK Partizan, o čemu je pisao Sport klub. Iz istog razloga sklonjen je i sa funkcije predsednika Skupštine preduzeća Expo 2027 d.o.o.

Bojan Raičević, pisao je portal Nova, prethodno je verbalno napao i vređao nastavnike Osnovne škole „Sveti Sava“, koji protestuju i daju podršku studentima i njihovim zahtevima. To je „čovek koji sedi u prvom redu na utakmicama Crvene zvezde, jer je firma čiji je član Izvršnog odbora (Dunav osiguranje) sponzor Košarkaškog kluba Crvena zvezda“, pisao je ovaj portal pre odlaska Raičevića iz ove osiguravajuće kuće u državnom vlasništvu.

Nešto pre toga, Dunav osiguranje prodalo je svoj hotel na atraktivnoj lokaciji u centru Zlatibora, i to po većoj ceni od tržišne, ni manje-ni više – Udruženju osiguravača Srbije, koje kao i sve druge neprofitne organizacije – ne sme da se bavi profitnom delatnošću.

I tu se, međutim, zakon – „premostio“.

Pazar novcem iz Garantnog fonda?

Kada uredno registrovan automobil u saobraćaju ošteti nepoznato ili neosigurano vozilo, novac se vlasniku isplaćuje iz takozvanog Garantnog fonda koji se nalazi pri Udruženju osiguravača Srbije.

Upravo je deo novca iz Garantnog fonda, o čemu je pisala Nova ekonomija, ipak iskorišćen za investiciju u hotelijerstvo.

Naime, činjenica da udruženje ne sme da se bavi profitnom delatnošću, kakav je hotelijerski biznis, „premošćena“ je tako što je UOS osnovao pre godinu i osam meseci, novo preduzeće UOS investicije, koje je, zapravo, kupilo hotel od Dunava.

Kupljeni hotel namenjen je za rušenje, pa je prvobitni plan UOS bio da u novi biznis uloži deo sopstvenog novca, a delom novac Garantnog fonda, i ostatak iz prodaje apartmana u pretprodaji.

Međutim, UOS u ovu priču neće ići samostalno, već u saradnji sa kompanijom Galens, firmom sa rekordnim rastom u gradnji tokom vlasti SNS-a u Novom Sadu, a koja se, prema navodima SSP, dovodi u vezu sa Miloradom Dodikom.

Osnovano je novo preduzeće „UOS Galens invest“, gde je Udruženju osiguravača „prepušten“ udeo od pet odsto na ime konverzije potraživanja u vlasništvo.

Najveći udeo – najmanje vlasništva

Naime, kako se navodi u dokumentaciji APR, o zajmu od 7,9 miliona evra, koliko je UOS pozajmio Galens investu u aprilu 2024.

Potom se u avgustu 2024. osniva novo preduzeće („izdvajanje uz osnivanje“) na koje je prenet ovaj dug prema Udruženju osiguravača.

„UOS se sa vlasnicima sporazumeo da se iznos potraživanja dela glavnice od dva miliona evra, što je u dinarima 234,3 miliona dinara, pretvori u novčani osnovni kapital društva“, stoji u dokumentu.

Vlasnici novog preduzeća su, navodi se, „saglasni da će odnos uloga i udela članova u osnovnom kapitalu biti nesrazmeran“.

Pa tako vlasnička struktura novog preduzeća po imenu UOS Galens invest izgleda ovako:

Dosadašnja dva vlasnika imaju po 47,5 odsto udela – Galens doo ima 47,5 odsto vlasništva sa 10.000 dinara uplaćenog kapitala, OSSID kapital d.o.o. ima 47,5 odsto udela u novom preduzeću takođe sa 10.000 dinara uplaćenog kapitala, dok Udruženje osiguravača Srbije ima svega pet odsto udela sa upisanim i uplaćenim ulogom koji iznosi 234.296.800 dinara.

Ova odluka o povećanju kapitala preduzeća usvojena je 13. septembra 2024.

Već 19. septembra 2024. godine, UOS Galens invest emituje korporativne obveznice u vrednosti od čak 2,69 milijardi dinara (pojedinačna nominalna vrednost jedne obveznice je 1.170.101 dinar).

Prema podacima Centralnog registra hartija od vrednosti, cela emisija od 2.300 komada obveznica je prodata.

One na naplatu dospevaju 16. septembra 2029. godine. Postavlja se pitanje – ko bi kupio obveznice koje izdaje preduzeće koje, u trenutku emitovanja hartija od vrednosti, postoji samo mesec i po dana?

CrHOV

Odgovor bi, međutim, mogao da bude prilično jednostavan.

Da bi kupac ovih obveznica od 2,69 milijardi dinara moglo da bude upravo Udruženje osiguravača Srbije, i to novcem Garantnog fonda, moglo bi se zaključiti iz teksta Nove ekonomije u navodu da je „Ministarstvo finansija našlo način da se sredstva Garantnog fonda ubace u ovaj biznis i to tako što je bilo predviđeno da ova nova firma posle dobijanja građevinske dozvole izda korporativne obveznice koje će kupiti Udruženje novcem Fonda, uz hipoteku na novi hotel“.

Koliko ih ima i ko su vlasnici

Od 16 društava za osiguranje koliko ih posluje na tržištu Srbije, samo tri su domaćem vlasništvu: Dunav osiguranje, Globos osiguranje i Auto moto savez osiguranje. U većinskom vlasništvu države, od tri pomenuta, su dva: Dunav i AMS osiguranje, dok je Globos u većinskom vlasništvu domaće firme British motors čiji je vlasnik Ostoja Mijailović, donedavni zastupnik sportskog društva Partizan i predsednik KK Partizan.

Preostala osiguravajuća društva u vlasništvu su stranih matičnih kompanija i to iz Italije, Austrije, Madarske, Rusije, Slovenije i Hrvatske.

Prema poslednjim dostupnim podacima Narodne banke Srbije samo za januar, najveći udeo na tržištu kada je reč o prikupljenoj premiji osiguranja ima Dunav sa 56.815 zaključenih osiguranja od 1. do 31. januara, sa ukupno premijom osiguranja od 998,17 miliona dinara.

Kada je reč o godišnjim podacima, dostupni su samo za 2023. Prema njima, ukupna premija osiguranja u toj godini iznosila je 155,25 milijardi dinara, od kojih se na Dunav odnosi 40,28 milijardi dinara.

Još o Dunav osiguranju i kadrovima

Dunav osiguranje je u većinskom vlasništvu Republike Srbije – 76,7 odsto. Na njegovom čelu je Ivana Soković, koja je ujedno i na funkciji predsednika Upravnog odbora Udruženja osiguravača Srbije.

Na čelu Nadzornog odbora Dunav osiguranja je Tatjana Vukić.

Tatjana Vukić je suvlasnica Društva za upravljanje alternativnim investicionim fondovima Vista Rica (50%), zajedno sa Vojkanom Nedićem (25%), ocem Novaka Nedića koji je generalni sekretar Vlade Republike Srbije i takode član SNS.

„Podstičući ulaganja u alternativne investicione fondove, Srbija je omogućila najbogatijim građanima da svoje poreske obaveze praktično prepolove, ostavljajući i mogućnost za zloupotrebe. Vlasnici i osnivači Vista Rica fonda, jedinog koji nije povezan sa bankama, su Vojislav Nedić, otac uticajnog generalnog sekretara Vlade Srbije Novaka Nedića i Tatjana Vukić, upraviteljka SNS-ove Fondacije ‘Za srpski narod i državu’, piše BIRN.

AMS osiguranje

AMS osiguranje takođe je u većinskom državnom vlasništvu, doduše posredno: 46,75 odsto ima Auto moto savez Srbije, 7,6 odsto Auto moto društvo Rakovica, 7,31 odsto PD AMSS Beograd…

Njihov udeo na tržištu je nevelik – u januaru su imali 17.314 polisa i ukupnu premiju 310 miliona dinara, a u celoj 2023. godini 323.333 polise, dok je ukupna premija bila 6,4 milijarde dinara.

Ipak, ovo osiguravajuće društvo dobilo je ugovore u javnim nabavkama sa većim državnim preduzećima.

Samo u 2024. godini AMS osiguranje imalo je 19 realizovanih ugovora kada je reč o javnim nabavkama.

Najznačajnija saradnja, kada je reč o javnim preduzećima u 2024, bila je sa EPS-om i EMS-om.

Najvredniji ugovor je sa EPS-om i iznosi 3.991.670.445 dinara, za usluge osiguranja imovine i zaposlenih.

Ugovor sa EMS-om na ime osiguranja imovine vredan je 709.937.034 dinara.

Sledi ugovor sa JKP Beogradski vodovod i kanalizacija, vredan 20.716.584 dinara, na ime osiguranja motornih vozila.

Na spisku su i ugovori sa Službenim glasnikom (16 miliona dinara) za osiguranje imovine i lica na tri godine, Vojna ustanova Tara (10 miliona dinara), Infostan (6,6 miliona dinara na ime osiguranja zaposlenih i imovine)…

Ipak, na terenu dobijenih javnih nabavki Dunav osiguranje nema premca.

Početkom decembra 2024. Forbes Srbija je pisao da je od početka 2024. pa do kraja novembra, Dunav osiguranje apsolutni šampion među osiguravajućim kućama kada je reč o javnim nabavkama. I onim na koje se zakon primenjuje i onim na koje ne, a koji se, ipak, mogu naći u registru na Portalu javnih nabavki.

Prema analizi Forbes Srbija, koju možete pročitati OVDE, Dunav osiguranje je od početka 2024. pa do objave teksta 8. decembra 2024, godine pobednik u 2.773 nabavke. Od tog broja 410 su nabavke veće vrednosti. To jeste, one na koje se Zakon o javnim nabavkama primenjuje.

Đenerali se povukao iz UOS

Podsetimo, italijanska osiguravajuća kuća Đenerali osiguranje Srbija (Generali osiguranje), nedavno se povukla iz rada u Privrednoj komori Srbije i iz Udruženja osiguravača Srbije. Razlog je – odsustvo podrške ovih institucija kada su tabloidi naklonjeni režimu targetirali Đenerali osiguranje Srbija i njenog predsednika Izvršnog odbora Dragana Filipovića. A sve zbog fotografije Filipovića sa studentskih protesta kojima je privatno prisustvovao, te su ga tabloidi optužili da „hoće da ruši državu“. Na meti se našla i sama kompanija – Đenerali osiguranje“, i to, kako je pisala Nova ekonomija – kroz tekstove u kojima se neosnovano tvrdilo da gubi tržište.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare