„Dubravka se nasekirala“: Ali, država ipak ćuti o ceni za šest solarnih elektrana

Ekonomija 19. okt 202419:29 27 komentara

Gužvu u predsedničkom šesnaestercu napravio je i ugovor o šest solarnih elektrana, čijem je potpisivanju Aleksandar Vučić prekjuče prisustvovao. I iz Vlade i od predstavnika kompanija koje su posao dobile tvrde - benefita će biti mnogo. Ali je mnogo i pitanja na koja nismo dobili odgovore.

Ministarka energetike potpisala. Sa njom i predstavnici dve korporacije – američke i korejske, koje su dobile posao da grade solarne elektrane u Srbiji. Predsednik je sve nadgledao, podršku dao aplauzom, a nije izostala ni optimistična poruka.

„Ovo je naš način da sebe obezbedimo i da garantujemo sigurnu budućnost za svoju zemlju i za našu decu“, kazao je Vučić 16. oktobra 2024.

Slede i „ekološki benefiti“, tvrdi predsednik. Ali ne spominje koliko će izgradnja solarnih elektrana da nas košta. O tome ne priča ni resorna ministraka. Ali, priča potpredsednik SSP-a Dušan Nikezić. Kaže da je pomenuti projekat na osnovu projekcija iz budžeta 2022. sada znatno skuplji.

PROČITAJTE I:

„Vrednost ove solarne elektrane je za dve godine porasla sa 800 miliona na 1,5 milijardi dolara, i to pre početka izgradnje. Za manje para, 1,4 milijarde dolara, izgrađena je jedna od najvećih solarnih elektrana na svetu – Badla u Indiji, snage 2.250 MW, što je 622.000 evra po MW, dok se u Poljskoj trenutno grade dve solarne elektrane: jedna za 560 hiljada dolara po MW, a druga za 500 hiljada evra po MW“, kaže Nikezić.

„Kada ljudi pričaju gluposti o ceni samog projekta, video sam da se Dubravka nasekirala, pa sam joj rekao da se ne nervira, kod nas što manje znanja imate i što se površniji, to ste glasniji“, poručuje Vučić.

A energetski stručnjak Miodrag Kapor kaže da je ovaj projekat – skup:

„Pominjana cena od 1,5 milijardi za 1 gigavat instalirane energije, gledajući komparativno u odnosu na slične projekte u drugim državama, to ne samo da spada u gornji rang, nego prevazilazi možda najskuplje projekte“, tvrdi Kapor.

A da li je projekat najskuplji i da li je cena za dve godine porasla, iz Ministarstva energetike nam ne odgovaraju. Ali, zato odbacuju navode da će elektrane da grade kompanije bez iskustva.

„Hyundai Engineering postoji od 1974. godine i vodeća je svetska kompanija u izgradnji energetskih i industrijskih objekata širom sveta, sa 10 milijardi dolara prihoda u 2023. godini. UGTR je, zajedno sa svojim sestrinskim kompanijama Sun Africa i Sun Arabia, najveći je američki proizvođač obnovljivih izvora energije i skladištenja baterija, sa više od 20 milijardi dolara projekata u razvoju u tri regiona“, navode u saopštenju.

Ali…

„Kompanija UGTR je zvanično osnovana 2020. godine, imamo lica koja su povezana sa tom kompanijom i koja sede u savetodavnom telu organizacije ‘Srbi za Trampa’ koja je opšte poznato i u Amereci da širi dezinformacije, ne samo za politiku u Americi, nego i za region na Balkanu. To su kontoverze sa kojima građani treba da budu upoznati – da li je stvarno ovo ekonomski optimalan ugovor za građane, pošto se radi o velikoj svoti novca, ili su u pitanju neki politički dogovori koji nisu baš u najboljem interesu građana Srbije“, pita se Kapor.

Predsednik koji brine o interesu građana uverava da zahvaljujući solarnim elektranama dobijamo uštedu, zelenu energiju i čistiji vazduh. To će, čini se, najpre da osete stanovnici Negotina, Zaječara, Odžaka, Lebana, Leskovca, Bujanovca – gde je gradnja i planirana.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare