Forbes pregled nedelje: Da li je nova vlada bivšu ministarku poljoprivrede kaznila ili nagradila

Ekonomija 18. maj 202407:45 1 komentar
Forbs
Promo

Da li je nova vlada bivšu ministarku poljoprivrede kaznila ili nagradila i kako je moguće da u Vesićevoj pres službi ne znaju sa kime je on tačno potpisao ugovor u vezi sa zgradom Generalštaba.

1. Dok se gradonačelnik Šapić svađa s građanima, polovina gradskih preduzeća je ili u gubitku ili ozbiljno topi profit

Sedam od 14 gradskih preduzeća imalo je u 2023. godini ili gubitak ili znatno manji profit u odnosu na godinu dana ranije.
U „minusu“ već tradicionalno je Gradsko saobraćajno preduzeće. Troškove nije uspeo, drugu godinu za redom, da pokrije ni Beograd put, a sa manjkom su prošle godine poslovale i Pogrebne usluge.
Preostalih 11 javnih komunalnih preduzeća u prestonici su poslovala sa dobitkom. Nisu u pitanju veliki iznosi, a za njih četiri profit je osetno manji nego prethodne godine.

Ubedljivo najveće poslovne prihode ostvaruju Beogradske elektrane. One su lane prikupile 31,4 milijarde dinara, oko 2,8 milijardi više nego u 2022. godini.

Profit od oko 26 miliona dinara daleko je manji nego godinu pre, kada su zaradili 1,87 milijardi dinara.

2. Da li je Jelena Tanasković kažnjena ili nagrađena

Dojučerašnja ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković, brzopotezno je odmah po izboru nove Vlade Srbije imenovana za v.d. direktora državnog preduzeća Infrastruktura železnice Srbije.
Sudeći prema rečima predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Tanasković je umesto ministarske dobila važnu funkciju, ispostaviće se, direktorsku. S druge strane, sudeći na osnovu iskustva njenih prethodnika, stolica u koju seda pre bi se mogla nazvati vrućom nego važnom.

Jelena Tanasković dolazi na čelo preduzeća kojim je do pre mesec i po dana upravljao Nebojša Šurlan, čovek koji je objavio audio snimak razgovora sa ministrom finansija Sinišom Malim u kojem se čuje kako članovi Vlade nameštaju poslove preko državnih preduzeća, ali i kako se javnim novcem finansiraju sportski klubovi i njihovi navijači.
Šurlan je za direktora pomenutog preduzeća izabran nakon smene njegovog prethodnika, Miroljuba Jevtića kojeg je sud prošle godine osudio na godinu dana zatvora zbog primanja mita.

3. OTKRIVAMO Peconi i Aca Bosanac u novom poslovnom poduhvatu – osnovali zajedničku firmu

Poznati igrači iza novog imena. Beogradska ugostiteljska scena dobila je –Carpes DOO. Reč je o tek osnovanom preduzeću koje će po svoj prilici voditi restoran, a ako je suditi po vlasnicima, uopšte nisu novi u poslu.
Iza Carpesa stoje Predrag Ranković, poznat kao Peconi i njegov verni saradnik Aleksandar Kajmaković, znan i kao Aca Bosanac. Vlasništvo dele na ravne časti.

Firmu su osnovali pre dva dana i pod šifrom delatnosti restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata, sa osnovnim kapitalom od dva miliona dinara (firmu su inače hteli da osnuju krajem aprila, ali su u osnivačkom aktu pogrešili šifru delatnosti, navodeći da se bave pripremanjem i posluživanjem hrane i pića).
Direktor nove firme je Zorica Rudaković. Ona je, vidi se na internet prezentaciji kompanije Albus, istovremeno predsednik odbora direktora ovog društva, ali i zamenik generalnog direktora Inveja, kao i članica odbora direktora MBS Smederevo i Vitala. Prema dostupnim podacima, ranije je bila i direktorka Rubina i Luke Dunav Pančevo, a po zanimanju je diplomirani ekonomista.

4. Da li će nakon Hercegovačke i Savska postati privatna ulica

Posebnim zakonom odnosno Leks specijalisom za Beograd na vodi dozvoljeno da se izgradnja ili rekonstrukcija ulica, koje su oduvek bile javna svojina, poveri većinski privatnom investitoru.

U članu 17 posebnog zakona, koji nosi dugačak naziv Zakon o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i izdavanja građevinske dozvole radi realizacije projekta Beograd na vodi navodi se sledeće:

„Republika Srbija i Grad Beograd mogu, u cilju privođenja zemljišta urbanističkoj nameni, zaključiti i druge ugovore, a naročito ugovore kojima se poverava izgradnja, rehabilitacija, sanacija ili rekonstrukcija objekata komunalne i ostale infrastrukture, svih drugih površina javne namene, uključujući i izgradnju objekata javne namene u javnoj svojini i njihovo održavanje, kao i vršenje određenih komunalnih i drugih delatnosti“.

Da su takvi ugovori zaključivani vidi se iz dokumentacije koja prati izdavanje građevinskih dozvola za izgradnju ovog kompleksa, ali Direkcija za izgradnju grada odbila je da dostavi ugovore našoj redakciji, zbog čega smo uputili žalbu Povereniku za informacije od javnog značaja.

5. Jednom se odrekao Kušnera: S kim je Vesić parafirao ugovor i ko je osoba koja će nadgledati rušenje Generalštaba

Ministarstvo građevinarstva informisalo je sredinom ove nedelje javnost da je u ime Vlade Srbije potpisan ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Generalštaba i Ministarstva odbrane (nekada zvanično Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu).

Informacija se na sajtu našla tek u 19:40, a kako se navodi, ugovor je potpisan sa firmom „Affiniti Global Development“.

S kim je to resorni ministar potpisao ugovor?

Evidentno je napravljena greška jer reč Affiniti nije ispravno napisana. Dodatni problem je to što se ime ove firme – Affinity Global Development – na internetu ne može naći osim u vestima sa portala iz Srbije.

Probali smo i sa bazama kompanija, ali u mnoštvu firmi koje sadrže naziv Affinity, nijedna ne sadrži tačno ove tri reči.

Da li je ministar potpisao ugovor s nepostojećom firmom ili PR služba ministarstva nije pravilno prenela njen naziv ili je reč o tek osnovanoj kompaniji formiranoj za ovaj posao, još neko vreme će ostati nepoznanica.

Pritom, Ministarstvo je naziva uglednom američkom kompanijom.

Da, po običaju za naše podneblje, nedostaju informacije može se videti i po tome da pojedini mediji kao direktora ove firme navode Džareda Kušnera, a drugi Ašera Abeseru.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare