Pregled najvažnijih priča koje je Fobres Srbija objavio ove nedelje:
1.OTKRIVAMO Iza kulisa pregovora o akciji “Najbolja cena“: Jesu li trgovinski lanci poslušna dečica
Scenario je gotovo identičan, ali su glavne uloge promenjene. Septembra prošle godine predsednik Srbije je na konferenciji za novinare obelodanio državnu akciju „Bolja cena“. Ovog puta demonstrator je bio premijer Miloš Vučević.
Forbes Srbija istraživao je kako su izgledali pregovori Vlade i trgovinskih lanaca od kojih se očekuje da ovu akciju sprovedu. Ko je određivao cene, a kako su trgovci reagovali?
Naši izvori među trgovinskim lancima tvrde da lupanja šakom o sto i povišenih tonova nije bilo.
Reakcija trgovaca bila je burna na sastanku u PKS, ali ne i na sastanku u Vladi. Bunili su se zbog toga što su uvek prva meta napada kivnih građana i prva linija odbrane životnog standarda.
2.U zemljama poput Srbije, žene nude inovativnije proizvode
Iza svake četrvrte uspešne i brzo rastuće preduzetničke priče na globalnom nivou stoji žena, s tim što se taj procenat povećava u zemljama sa nižim životnim standardom i u SAD-u.
Žene u zemljama sa niskim i srednjim prihodima češće nude inovativne ideje i proizvode nego one u zemljama sa visokim prihodima. Zapravo, žene čine većinu inovatnih preduzetnika u zemljama kao što su Togo, Indonezija, Kolumbija, Iran, ali i Rumunija u kojoj ih je 54,5 odsto.
U 2022. godini, najčešći razlozi koje su žene navele za zatvaranje posla su nedostatak profitabilnosti (24,2%), razlozi povezani sa pandemijom (16,4%) i porodični i lični problemi (18%).
Ova tri razloga, zajedno, čine skoro dve trećine razloga koje žene navode za zatvaranje posla.
Svaka peta žena ugasila je biznis zbog porodičnih razloga što je oko 43% češće nego kod muškaraca.
Forbes Adria Power Women’s Summit okupio je žene koje čine sve da ovu statistiku poboljšaju.
3. Ovo je 10 najbogatijih žena u svetu
Prvi Forbes Adria Power Women’s Summit počinje. Na jedinstven način, na njemu će one koje pomeraju granice govoriti o budućnosti žena u biznisu.
Na panelima biće predstavljene uspešne žene koje su izgradile ozbiljne karijere i koje će na prvom Forbes Adria Power Women’s Summit-u govoriti o preduzetništvu, ali i ulozi žena u svetu biznisa.
Tim povodom, predstavljamo vam listu 10 najbogatijih žena u svetu, budući da je na listi najbogatijih svaka peta osoba žena.
4. „Rodnu diskriminaciju pregazite kao ‘ležećeg’ policajca“
Možda ih je muški svet gledao sa nepoverenjem, pa i nadmenošću, ali njima to jednostavno nije bilo važno. One su uspešne u svom poslu i danas se osećaju apsolutno ravnopravno sa jačim polom.
Poslednji panel Forbes Power Women‘s Summit-a dao je naznake kakvu budućnost oblikuju žene u biznisu danas. Ako bi se moglo sumirati – o razlikama među polovima više ne razmišljalju.
Potpredsednica Delta Holdinga, Aleksandra Đurđević, definitivno vlada tradicionalno muškom sferom. Vodi automobilski sektor u kompaniji i na čelu je Asocijacije uvoznika automobila. Tu je jedina žena.
„Ambijent je bolji nego u prošlosti, ali treba da bude još bolji. Uvek u priču o jednakosti polova krećemo od edukacije, ali treba da krenemo od nas samih. I učitelji i roditelji govore nemoj da plačeš, ti si dečak. Taj koncept i dalje promovišemo. Treba na tome da se radi“, smatra Aleksandra.
5. Mahmud Bušatlija za Forbes Srbija: Precenjeni dinar uništava našu ekonomiju
Od početka ovoga veka, na globalnom nivou je vidno da svi živimo u vrlo turbulentnom ekonomskom okruženju. Duboke analize perioda od 2000. do 2023. godine nameću zaključak da sve ovo vreme protiče samo jedna kriza, koja s vremena na vreme menja svoj oblik, kao rezultat globalnih političkih uticaja, a istovremeno povratno utiče na regionalne, integralističke i nacionalne politike.
Na to ukazuje i činjenica da pojedinačne krize traju sve duže i duže, a periodi između kriza su sve kraći i samo na momente izgledaju kao kraj prethodne krize.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!