Forbes pregled nedelje: Prvi odjeci izbora, Vučić "najsiromašniji" i muke poslovnih anđela

author
Forbes
23. dec. 2023. 07:37
>
21:45
FORBES
N1 | N1

Pregled najvažnijih priča koje je Forbes Srbija objavio ove sedmice.

1. Prvi odjeci izbora: Budi li se poslodavcima i radnicima nada za ozakonjenjem četvorodnevne radne nedelje

Nakon izbora rastu očekivanja da će se u naredne četiri godine sprovesti i neke teške reforme, a jedna od najtežih u oblasti ekonomije sigurno je „otvaranje“ Zakona o radu. Pored svih zahteva za modernizacijom ovog sistemskog propisa koje ima privreda, a lista je dugačka, jedan bi mogao da ide na ruku i njima i radnicima, a to je ozakonjenje mogućnosti uvođenja četvorodnevne radne nedelje.

izbori 2023 glasanje glasacke kutije, glasacka kutija
N1/Marina Pupavac | N1/Marina Pupavac



Poslodavci koji su prvi krenuli u ovaj eksperiment, prinuđeni su da se dovijaju kako bi poštovali Zakon o radu jer slovo ovog propisa ne dozvoljava radnu nedelju koja bi podrazumevala rad od četiri dana po osam sati.

Striktno čitajući, puna radna nedelja u Srbiji, prema aktuelnom Zakonu o radu, traje 40, a ne kraće od 36 sati. Po pravilu – čini je pet radnih dana. I tako će biti, u najboljem slučaju, do prvih sledećih izmena ovog propisa.

Za Forbes Srbija o prvim efektima kraće nedelje govore neki od “pionira” ovog poduhvata, ali i inspekcija.

2. KOMENTAR Najveći gubitnik izbora je ekonomija

Ekonomija je ostala ispod cenzusa na parlamentarnim izborima u Srbiji. Nedovoljno jasno komunicirana, površno ponuđena i nepogrešivo smeštena u pogrešne okvire, izgubila se iz fokusa i kao takva propala.

U povećanje plata od 30 odsto ne veruje niko u ovoj zemlji, opšta mesta kao što je povećanje standarda građana ne zavređuju kružić na biračkom listiću onih koje je opozicija htela da izvede na birališta, a podizanje „ekonomskog bedema“ oko Srbije još manje. Vladajuća stranka u tome je bila mnogo učinkovitija dajući apsolutne cifre iako istrgnute iz konteksta.

Crisis,Concept,-,Stressed,Man,Looking,To,Statistic,Numbers
Shutterstock | Shutterstock



Poljoprivrednik je gurnut u prvi plan, ne zbog iskrene brige, već empatije koju možda može da probudi kod birača. Ali, nije poljoprivreda temelj na kojem bi Srbija trebalo da gradi svoju budućnost. Ona je samo jedan deo kompleksne ekonomske slagalice.

3. Beograd na vodi se ne zaustavlja: Podnet prvi zahtev za gradnju između Ložionice i tržnog centra Galerija

Beograd na vodi d.o.o. nastavlja aktivnosti na izgradnji na prostoru između Savskog mosta i mosta Gazela i podnet je novi zahtev za dobijanje lokacijskih uslova – ovog puta za parcele na prostoru između Ložionice i tržnog centra Galerija.

Reč je o ukupnoj površini od nešto više od 1,3 hektara od čega je najveća parcela 1508/392 koja sama ima gotovo 1,25 hektara dok su ostale značajno manje i nalaze se unutar ove najveće.

beograd na vodi
Nova.rs/Tamara Marković | Nova.rs/Tamara Marković



Dobijanje lokacijskih uslova je prvi korak u procesu dobijanja svih odobrenja za gradnju. Na osnovu dobijenih lokacijskih uslova priprema se projekat koji će biti podnet radi dobijanja građevinske dozvole.

4. PLATE I IMOVINA Vučić “najsiromašniji” predsednik u regionu? Koliko zarađuju najviši funkcioneri i šta sve poseduju

Forbes Srbija je zajedno s kolegama iz redakcija Forbes Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Slovenija i Hrvatska, želeo da sazna kakvo je imovinsko stanje predsednika i premijera država regiona.

1703277762-Ilustracija-Forbes-IKF-Predsjednici-3-min1-1000x667.jpg
Forbes | Forbes



Prema javno dostupnim podacima o ličnom dohotku, predsednik Srbije Aleksandar Vučić prima neto platu od 1.715 evra mesečno, što je najniža predsednička plata u regionu, dok njegova koleginica Nataša Pirc Musar ima najvišu i iznosi 3.728 evra (podatak se odnosi na novembar, a u iznos je pored osnovne plate uključen i dodatak za radni staž).

Uzimajući u obzir da je Slovenija zemlja našeg regiona s najvišim životnim standardom, predsednica Slovenije prima tek tristotinjak evra više od članova Predsedništva BiH. Predsedavajući Predsedništva BiH, Željko Komšić, prima mesečnu neto platu od 3.136 evra, dok članovi Predsedništva BiH, Željka Cvijanović i Denis Bećirović, po 3.390 i 3.315 evra mesečno.

Predsednik Crne Gore, Jakov Milatović, ima za 200 evra višu platu od Aleksandra Vučića i iznosi 1.932 evra, dok Zoran Milanović prima neto mesečnu platu od 3.555 evra.

5. Muke poslovnih anđela u Srbiji: Zbog zakona više od godinu dana tražili način da investiraju u startap

Sa porastom informacija o tome šta startapi jesu i čemu oni služe, sve je više i upita u koji od njih vredi ulagati višak novca. I uprkos činjenici da je to novo značajno rizičnije od kupovine stanova, laganim koracima ono postaje novi „must have“ za „smart money“ investitore.

1703277826-IMG_3657-1200x800-1024x683.jpeg
Privatna arhiva | Privatna arhiva



Miloš Matić i Vladimir Pavlović, srpski poslovni anđeli okupljeni oko ICT hub venture-a su do realizacije najnovijeg ulaganja prešli put dug 14 umesto tri ili četiri meseca. Pre više od godinu dana pronašla sjajnu investicionu priliku i odlučila da uloži 100.000 evra u startap randevu.tech, registrovan u Nemačkoj, ali su ga osnovala dvojica Srba i jedan Tadžikistanac.

Za Forebs Srbija nabrajaju sve prepreke na koje su tokom ove biznis avanture naišli, ali i objašnjavaju kako ih je moguće otkloniti.

„Ovo nas je motivisalo da pokrenemo inicijativu za izmenu zakonskih rešenja i da ukažemo na probleme koje ulagači u inovativne kompanije imaju u Srbiji. Potrebna nam je promena propisa, odnosno usklađivanje sa standardima koji postoje u Evropi i svetu“, kaže Miloš Matić.

Ostale priče čitajte na Forbes Srbija.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama