Bakić i Bobić: Beograd zabetoniran grad, vratiti ulogu institucijama

Ekonomija 12. feb 202212:20 > 12:33 56 komentara
beograd terazije panorama
N1

Arhitekta Dragoljub Bakić izjavio je u Novom danu da je Beograd "zabetoniran grad". "Imamo bahatu i pohlepnu, a neznalačku gradsku upravu, koja uz ćutanje struke radi Beogradu ono što mu radi", kaže on. Nekadašnji, prvi gradski urbanista Đorđe Bobić naglašava da je najvažnije vratiti institucijama ulogu onih koji se pitaju. "To je najvažniji korak, jer sa onim što se učinjeno, kao Beograd na vodi, se ne može ništa uraditi, ne može se rušiti, može da se spreči da se širi takav kakav je, ali institucije moraju da budu vraćene u igru, kao i javnost - i stručna i laička", kaže Bobić.

Prema Bobićevim rečima, Generalni plan se u principu donosi svakih 10, 20 godina.

„Gde je predviđaju različite mogućnosti razvoja grada, zavisno od potreba, ekonomske moći grada i tako dalje. Nemoguće je predvideti u ovim uslovima šta će biti sa beogradskom ili srpskom privredom kroz pet godina, mora se ostaviti određena rezerva, ali bazne stvari koje su u ranijim planovima bile precizirane, sada se one menjaju, na primer metro, linije koje su ispremeštane bez nekog većeg objašnjenja. Generalni plan mora da prati gradski život, ali u odnosu na ono što grad sebi može da priušti“, kaže Bobić.

Bakić kaže da se, „po priznanju samih članova Urbanističkog zavoda, poslednjih 20 godina niko ne bavi strateškim razvojem Beograda“.

„Beograd je za ovih 10 godina jedan otet grad, okupiran grad, zabetoniran grad i izbrisan sa spiska metropola evropskih, jer ne može da bude metropola, ako izliva fekalije u reke, ako pije vodu iz azbestnih cevi, ako se prave besmislene linije metroa… Ako pogrešno postavite linije metroa, vi ste pogrešno odredili pravac razvoja grada. Imamo bahatu i pohlepnu, a neznalačku gradsku upravu, koja uz ćutanje struke radi Beogradu ono što mu radi. I to se ne dešava samo Beogradu. Sam Beograd je postao jedno zabetonirano toplotno ostrvo, koje više ne možete da provetravate niti mu vredi svežina sa reka, niti vetrovi sa šumadijskih planina, nema više parčeta zemlje da upija vodu kada pada kiša. Beograd je za ovih 10 godina uništen, to će biti ostavština ove vlasti“, rekao je Bakić.

Bobić misli da je problem nastao od trenutka kada se promenila društveno politička situacija.

Povezane vesti

„Kada je društvena svojina prešla u privatnu i kada su se pojavili investitori. Oni su do pre desetak godina bili ipak usmeravani od strane gradske vlasti ili državne, u velikoj meri su urbanistički zakoni bili poštovani. Sve što se gradi ne prati odgovarajuća infrastruktura, to je u stvari strašan problem, zbog toga Beoga polako postaje jedno loše mesto za život, gde zapravo elementarne gradske funkcije ne rade. To je nekakva zaostavština koju će neka buduča vlast da nasledi. Naslediće nešto što je mnogo opasnije od Beograda na vodi ili pogrešno postavljenog metroa – institucije koje su pretvorene u servis vlasti i investitora. Treba vratiti tim institucijama njihovu ulogu onih koji se pitaju, bez njihove saglasnosti i stručnog rada se ne može donositi odluka o izgradnji bilo čega. To je najvažniji korak, jer sa onim što se učinjeno, kao Beograd na vodi, se ne može ništa uraditi, ne može se rušiti, može da se spreči da se širi takav kakav je, ali institucije moraju da budu vraćene u igru, kao i javnost – i stručna i laička“, kaže Bobić.

Bakić kaže da je „ispod prozora predsedništva  ekološki izbeglički kamp“.

„To je početak borbe za oslobađanje Beograda“, kaže Bakić.

Prema njegovim rečima, „ovaj grad sledećih 10 godina treba da gradi samo infrastrukturu“.

„Samo se zidaju i zidaju kuće, a mi smo još od šezdesetih godina zaostajali sa infrastrukturom za građenjem. Nije spomenik Stefanu Nemanji paradigma problema, spomenik je paradigma brutalnosti, prostakluka, utaje novca, on je po prioritetima negde na 167. mestu kada se sve drugo uradi, ali K distrikt jeste paradigma problema i Beograd na vodi i Makiš… Sledeće naše je „Marš na Makiš“, moramo da spasavamo Makiš. Neke stvari su nepopravljive, ova vlast je rekla da im je jedina želja da ostave svoje tragove, e pa ostavićete svoje tragove, ali smrdeće nečovještvom. Kad jednom nešto uništite u prostoru, to je nepopravljivo“, kaže Bakić.

Dragoljub Bakić, Đorđe Bobić
N1

Urbanizam, dodaje Bakić, mora da ima javni interes.

„Tamo u Beogradu na vodi je trebalo da budu park i šetalište i ništa više, tako se silazi na reke. To nije razvoj, razvoj je da sredite kanalizaciju, da ne sipate fekalije u reke, razvoj je, pre svega, saobraćaj“, kaže on.

Mišljenja je da je metro „čista predizborna priča“.

„Napraviti za sedam godina 40 km podzemnog, to bez 20, 25 godina ne može. Mi smo dve godine popločavali Trg Republike. Svetska norma je 20 meseci da napravite kilometar metroa, a mi ćemo da napravimo 40 km za sedam godina, to su sve prevare predizborne“, kaže Bakić.

Bobić kaže da „javnost treba da bude uključena“.

„Spoj struke i javnosti mora da izrodi neku vrstu kompromisa u kome če se rešenje za nekakav problem naći. Sada je javnost isključena iz te priče, veliki deo struke sklonjen da ne bi smetao… Iz Beograda na vodi i K distrikta treba izvući pouku da to ne sme više da se događa. Kada se vlast bude promenila, mora se vratiti institucijama i javnosti uloga koju su oduvek imali“, kaže Bobić, dodajući da se sada potrebe građana ne uzimaju u obzir, nego im investitori u svom interesu i uz podršku vlasti nameću potrebe.

Bakić naglašava da se „vlasti menjaju, ali strategije moraju da ostanu“.

„Ako hoćete da razvijate grad, pre svega morate da mu rešite saobraćaj, Beograd mora da gradi dva nova mosta, mora da završi sve te obilaznice i čuda, mora da napravi tunele, mora da se rešava saobraćaj, metro ne mora da bude 100 odsto pod zemljom“, napominje Bakić.

Bobić ponavlja da je prva stvar „vratiti institucijama njihovu stručnu ulogu“.

„Jedan od prvih poteza bio bi početak izrade strateškog plana Beograda. Sprečiti štetne ugovore oko metroa, pitanje da li je Beograd u moći da izgradi metro. Da li bilo koje vlasti imaju pravo da opterete generacije Beograđana takvim dugom, to zapravo jeste glavni plan. Imate budžet, imate javni novac koji građani pune, a vlast troši po nekom svom ćefu“, kaže Bobić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare