Gosti N1: Da li je Mali prodao stanove, pa se odatle finansira pomoć građanima

Ekonomija 31. dec 202110:52 23 komentara
N1

Ekonomski novinar Mijat Lakićević kaže da se državna pomoć građanima zbog koronavirusa finansira zaduživanjem zemlje i u šali govori da je možda ministar finansija Siniša Mali “odlučio da proda stanove”, pa će odatle da se finansira pomoć. Profesorka ekonomije Danica Popović upozorava da zbog raznih mera vlasti može doći do toga da se ponovo uzima novac od penzija.

Pročitajte još:

Lakićević ističe da je ove godine javni dug porastao za tri milijarde evra, koji su podeljeni kroz jednokratnu pomoć stanovništvu.

“On (predsednik Aleksandar Vučić) time zadužuje decu koja će tek da se rode, jer to sve dolazi iz kredita”, rekao je.

Profesorka ekonomije Danica Popović ističe da u budžetu ne piše ništa o pomoći građanima, kao što ne piše ništa ni o pomoći porodicama za prvorođeno dete.

“Ako smisli još jednu meru, penzioneri – očekujte da ćemo plaćati opet penale, odnosno da će nam smanjiti primanja”, rekla je ona.

Popović kaže da Rio Tinto može da tuži Srbiju, Lakićević – vlast stvorila nepoverenje

Profesorka Popović kaže da nema nikakve veze šta je država Srbija obećala kompaniji Rio Tinto, jer ta firma može da tuži Srbiju ako ostane bez projekta rudnika litijuma.

Popović dodaje da iako bi Rio Tinto mogao da traži arbitražu, takvi procesi su normalni, a ne mora da znači ni da bi Srbija izgubila, ukoliko bi projekar Rio Tinta zaista doveo do teškog zagađenja životne sredine.

“Ne treba se bojati toga”, rekla je Popović.

Prema njenim rečima, problem je što su “Amerikanci i Nemci stali na stranu toga da Rio Tinto kopa ovde” jer im treba litijum.

“Kad Vučić kaže ‘ne odustajemo od Rio Tinta’ ja mislim da je to poruka novoj nemačkoj vladi”, kaže Popović.

Mijat Lakićević kaže da bi memorandum sa Rio Tintom morao da bude javni dokument.

“Ova vlast je takva da je kod građana stvoreno veliko nepoverenje. Ne veruju ni SNS-ovci iz tog kraja”, rekao je Lakićević.

Govoreći o zagađenju i stranim investitorima, Popović kaže da građani Bora plaćaju cenu rasta BDP-a, ali da krivac nije kineski Ziđin, jer “pravila o zaštiti životne sredine postojala su pre njihovog dolaska i postoje i danas”.

“Nama se dešava da nemamo vlast, koja samo treba da primeni zakone”, rekla je Popović.

“Da, poraslo je rudarstvo i energetika, ali to su sirovine, a prerađivačka industrija je pala, a trebalo bi da bude obrnuto”, dodaje Lakićević.

O EPS-u: Prvi čovek uvek bio nestručan, ali nekad su postojali drugi i treći

Govoreći o situacijiu EPS, Danica Popović kaže da i u vreme socijalizma glavni direktori firmi nisu bili stručnjaci, ali da su “čovek broj dva i tri” bili sposobni i “držali firmu”.

Zato ne bi rekla da sva krivica ide na generalnog direktora EPS-a Milorada Grčića, a da je ostatak sistema dobar.

“Izgleda da se kadrovski sistem urušio, što ranije nije bilo”, rekla je Popović.

Lakićević kaže da su nakon sednice Vlade Srbije kojoj je prisustvovao predsednik Vučić svi očekivali da Grčić ne ostane na funkciji, a onda je on smenio ljude koji su ispod njega.

“Sve je bilo dramatično na onom sastanku gde je on govorio ‘Mićo, Mićo, šta će biti’. To je bilo neverovatno glumatanje”, kaže Lakićević.

Infrastruktura iz kredita – “ogromno zaduženje za budućnost”

Lakićević kaže da se infrastruktura u Srbiji gradi isključivo iz kredita, a da su poslovi “manje-više tajni”.

“Ja mislim a smo do sada uzeli od Kineza jedno 7-8 milijardi dolara za ovo što se gradi. Ti krediti još nisu dospeli, ali je to ogromno zaduženje za budućnost”, rekao je on.

Pročitajte još:

Prema njegovim rečima, kamate su znatno veće kad Srbija uzima kredit od Kine nego kad uzima od Evropske investicione banke.

“Vrednost tih radova, to je sve jako precenjeno – bar 20, 30 odsto… Ja se ustručavam da kažem jer prosto ne možete da verujete kolika je to krađa, ali tako se finansira vlast”, rekao je on.

Na pitanje o zlatnim rezervama Srbije i kako može da se tona zlata izgubi pa da se odjednom pronađe, Danica Popović kaže da je “u ovoj zemlji sve moguće”.

Mijat Lakićević dodaje: “Ne bi me iznenadilo ni da je sve to izmišljeno”.

Na pitanje da li može da izdvoji neki razlog za optimizam koji se pojavio ove godine, Lakićević navodi građanske proteste.

“Ljudi počinju da se bude, to nam daje nadu da će iduća godina biti bolja”, rekao je on.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare