Građani zamenili 85 miliona franaka u novčanicama koje se povlače iz opticaja

Ekonomija 20. maj 202115:15 4 komentara
Swiss National Bank

Građani su do sada u menjačnicama i bankama zamenili novčanice švajcarskog franka osme serije koje se povlače iz opticaja u vrednosti od 85 miliona franaka, potvrđeno je za portal N1 u Narodnoj banci Srbije. U NBS pozivaju ostale građane koji imaju novčanice iz serije koja se povlači da izaberu banku, odnosno menjačnicu, koja im nudi povoljnije uslove za zamenu, ali da ne čekaju kraj meseca da ne bi - zakasnili.

Od 85 miliona švajcarskih franaka, koliko su vredne novčanice koje su građani od početka maja zamenili, 30 miliona franaka zamenjeno je za franke novije serije, dok je ostatak od oko 55 miliona franaka, prema navodima NBS, zamenjeno polaganjem novca na račune u banci.

Pročitajte još:

„Preporučujemo građanima da zamenu novčanica osme serije švajcarskog franka realizuju odmah, ne čekajući krajnji rok, zbog toga što će bankama biti potrebno izvesno vreme da novac prikupljen od građana predaju Narodnoj banci Srbije usled čega one mogu prestati sa zamenom novca građanima i pre 31. maja ove godine. Nakon ovog datuma građani će moći da vrše zamenu vanopticajnih novčanica švajcarskog franka u bankama i menjačnicama koje i dalje budu želele da obavljaju ove poslove, kao i na šalterima ili slanjem novčanica putem pošte Nacionalnoj banci Švajcarske u Bernu i Cirihu“, ukazuju u NBS.

Iako je Narodna banka preporučila bankama i menjačima da ovu zamenu franaka obave besplatno, situacija na terenu pokazuje da ovaj savet ne poštuje svaka. Pa se dešava da se na šalterima primenjuju veliki rasponi između kursa po kom se franci otkupljuju od građana i kursa po kojem im se potom prodaju franci iz novije serije. Banke, takođe, umeju da uslove građane da otvore devizni račun na koji će uplatiti svoje franke, ima i onih koji naplaćuju troškove održavanja takvog računa…

Građani, prema navodima NBS treba da izaberu za njih najpovoljniju banku ili menjačnicu za zamenu novčanica.

N1

„Narodna banka Srbije je, imajući u vidu veoma kratak rok od obaveštenja Nacionalne banke Švajcarske o povlačenju iz opticaja pomenute serije novčanica, koje je dato 28. aprila, do dana povlačenja iz opticaja – 30. aprila ove godine i procenu da mnogi građani imaju u posedu novčanice koje se povlače iz opticaja a koje neće moći da zamene do navedenog roka, obavestila sve banke dopisom od 29. aprila da će, do 31. maja bez naplate naknade bankama zamenjivati novčanice osme serije za novčanice devete serije, kao i da će primati novčanice osme serije radi zamene za devize ili opticajnu efektivu u drugoj valuti, tretirajući novčanice osme serije švajcarskog franka kao opticajne u pogledu naknade koja se naplaćuje za ove transakcije“, objašnjavaju u NBS.

U NBS ističu da su, imajući u vidu pogodnosti koje je Narodna banka Srbije omogućila bankama, navedenim dopisom banke pozvane da do 31. maja omoguće građanima da bez dodatnih troškova zamene novčanice osme serije švajcarskog franka.

Kod nekih nepovoljni uslovi

„Na osnovu informacija koje dobijamo od građana konstatovali smo da je poziv Narodne banke Srbije naišao na delimični odziv banaka, što znači da ima banaka koje su prihvatile poziv i građanima vrše zamenu švajcarskog franka bez naknade, ali ima i banaka koje to ne rade ili rade pod nepovoljnim uslovima, uz naplatu različitih troškova poput otvaranja deviznog računa, održavanja deviznog računa, primene kupoprodajnih kurseva sa velikim rasponom kurseva. U skladu sa principima tržišne ekonomije i konkurencije, banke shodno svojoj poslovnoj politici samostalno odlučuju da li i pod kojim uslovima će obavljati zamenu osme serije švajcarskog franka. Na građanima je da proverom uslova zamene kod većeg broja banaka, pronađu onu banku kod koje će moći da izvrše željenu transakciju bez troškova ili uz prihvatljive troškove“, ističu u NBS.

Kako navode, NBS  svakodnevno prima i realizuje zahteve banaka za zamenu osme serije švajcarskih franaka za novčanice devete serije ili za devize i te aktivnosti će se, ističu, obavljati po navedenoj proceduri do kraja maja.

„S obzirom da NBS bankama menja novčanice osme serije koje su banke primile od menjačnica i klijenata od početka maja, iznos od 85 miliona franaka, koliko iznosi do sada obavljena zamena sa bankama novčanica osme serije švajcarskih franaka, ukazuje da najveći broj građana ipak uspeva da obavi navedene transakcije“, ističu u NBS.

U centralnoj banci dodaju da banke pod povoljnim uslovima mogu kod Narodne banke Srbije da zamene samo novčanice osme serije švajcarskog franka koje su od građana, preko menjača ili direktno, primile počev od 30. aprila ove godine, ali ne i novčanice ove serije koje imaju iz ranijeg perioda.

„Ovo ograničenje prema bankama, uvedeno je sa ciljem da se građanima omogući dodatni period za zamenu novčanica, a banke svakako uvek imaju mogućnost da preko inostranih banaka izvrše zamenu vanopticajnih novčanica, posebno imajući u vidu da se osma serija švajcarskih franaka može zameniti u centralnoj banci Švajcarske u neograničenom periodu. Takođe, Narodna banka Srbije je blagovremeno obavestila javnost i banke o najavljenom povlačenju iz opticaja osme serije švajcarskih franaka, tako da su banke imale dovoljno vremena za njihovu zamenu“, ukazuju u NBS.

Koje su opcije

Narodna banka Srbije podseća da je u u dva navrata informisala banke, ovlašćene menjače i javnost o povlačenju iz opticaja novčanica osme serije švajcarskog franka. Prvi put je to učinjeno u decembru 2020. godine, a drugi put 29. aprila 2021.

Javnost je, navode u NBS, obaveštena o mogućnostima zamene, odnosno prodaje osme serije švajcarskog franka, a to su:

Banka može izvršiti zamenu novčanica osme serije za novčanice devete serije švajcarskog franka, primiti na devizni račun novčanice osme serije, a zatim, po pribavljanju novčanica devete, opticajne serije, isplatiti te novčanice ili otkupiti za dinare novčanice osme serije.

Ovlašćeni menjači mogu da otkupljuju novčanice osme serije za dinare a zatim da prodaju novčanica devete, opticajne serije švajcarskog franka ili neke druge valute (evro, američki dolar i sl.).

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare