Isplaćuju se akontacije, Mreža za restituciju traži izmenu zakona

Ekonomija 31. mar 202216:31 11 komentara
evri
N1

Danas je, prema najavama Ministarstva finansija, počela isplata akontacije obeštećenja u novcu za 3.462 vlasnika oduzete imovine, u iznosu od oko 4,6 miliona evra. A, predsednik Mreže za restituciju Mile Antić najavljuje da će ta organizacija tražiti izmenu Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju sa zahtevom da se umesto novca supstitucijom vrati adekvatna imovina.

Antić je rekao da će posle formiranja nove vlade zatražiti izmenu tog zakona jer je izvesno da država može da vrati veći deo oduzete imovine u naturi, ako ne istu, bar adekvatnu.

Pročitajte još:

„Tražićemo izmenu zakona sa zahtevom da se u naturalnom obliku vrati, osim poljoprivrednog i šumskog zemljišta i građevinsko zemljište i objekti jer za to postoje jasni argumenti da državne imovine ima dovoljno za takvo obeštećenje“, kazao je Antić povodom početka isplate akontacije od deset odsto vrednosti obeštećenja vlasnicima imovine oduzete posle Drugog svetskog rata.

Dodao je da je proces vraćanja zemljišta prema Zakonu o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju tekao dosta otežano i da je tek pet godina po donošenju zakona počelo da se vraća poljoprivredno i šumsko zemljište koje je prošlo proces komasacije, a u januaru ove godine i zemljište koje je prošlo arondaciju.

„Tražićemo izmenu zakona tako da se u naturi vraća i oduzeto građevinsko zemljište i objekti jer takve državne imovine ima što potvrđuje zahtev Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) da se kupcima firmi ustupi građevinsko zemljište bez naknade“, rekao je Antić.

NALED je nedavno ponovo zatražio da se ukine naknada za konverziju prava korišćenja građevinskog zemljišta u pravo svojine uz obrazloženjem da je „država uspela da za 12 godina od kada je donet zakon naplati manje od deset miliona evra dok su izgubljene višestruko veće investicije zbog nemogućnosti gradnje na zemljištu koje se nalazi u režimu prava korišćenja“.

Ta organizacija je navela i da je „zaključano“ oko 5.000 hektara građevinskog zemljišta i da je država izgubila dosta novca zbog toga što ne naplaćuje porez na imovinu na tu zemlju.

Antić je rekao i da ima dosta državne imovine koju javna preduzeća i lokalne zajednice nisu prevele u vlasništvo iako je rok produžavan sedam puta istekao prošle godine, što je dokaz kako se njome gazduje.

Prema Zakonu o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju vlasniku oduzete imovine pripada 15 odsto procenjene vrednosti i nakon isplate akontacije od deset odsto ostatak se isplaćuje u godišnjim obveznicama u periodu od pet do 12 godina, zavisno od starosti bivšeg vlasnika ili naslednika.

Maksimalni iznos obeštećenja je 500.000 evra, bez obzira da li imovina ima jednog ili više naslednika, a država je za to izdvojila ukupno dve milijarde evra.

Danas je počela isplata akontacije, koja se obavlja na osnovu pravosnažnih rešenja o utvrđivanju iznosa obeštećenja, koje je donela Agencija za restituciju.

Iznos akontacije je 10 odsto od utvrđenog iznosa obeštećenja, po svim zakonskim osnovama bivših vlasnika, a isplata je u dinarskoj protivvrednosti, po zvaničnom srednjem kursu Narodne banke Srbije.

„Ukoliko je iznos obeštećenja manji od 1.000 evra, on će biti isplaćen u celosti, a ukupno ima 950 takvih rešenja“, najavilo je Ministarstvo finansija.

U slučaju kada umesto bivšeg vlasnika pravo obeštećenja ostvaruju zakonski naslednici, iznos akontacije deli se na zakonske naslednike saglasno njihovim utvrđenim udelima.

Planirano je da se ove godine na ime obeštećenaj bivših vlasnika isplati ukupno više od 5,6 miliona evra.

Naredni krug isplate akontacije obveznicima čija rešenja postanu pravosnažna do 30. juna ove godine je 31. mart sledeće godine.

Izmenama i dopunama Zakona o izmenama i dopunama zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, koje su usvojene u decembru 2020. godine, propisano je da se obeštećenje u vidu državnih obveznica Republike Srbije vrši emitovanjem obveznica, jednom godišnje za iznos obeštećenja koji utvrdjuje Agencija za restituciju, na osnovu donetih rešenja o obeštećenju koja su postala pravnosnažna do 30. juna tekuće godine.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare