Starinski broš sa 13 dijamanata i jubilarni srebrenjaci sa Titovim likom izrađeni povodom 25 godina Zasedanja AVNOJ-a u Jajcu samo su deo predmeta od dragocenih metala koji pripadaju bankama u stečaju, a koje na prodaju nudi Agencija za osiguranje depozita.
Više od dve decenije traju stečajni postupci u pojedinim bankama, poput stečaja nekadašnje velike državne Beobanke illi Beogradske banke. Stoga ne čudi što se među pokretnom imovinom koju je oglasila na prodaju Agencija za osiguranje depozita, kao stečajni upravnik, nalaze i srebrenjaci sa Titovim likom, procenjeni na vrednost od 703 dinara do 1.523,2 dinara, već u zavisnosti od gramaže.
Agencija je na prodaju oglasila predmete od dragocenih metala u posedu šest banaka u stečaju – već pomenute Beobanke i Beogradske banke, kao i Nove Agrobanke, Jugobanke, Privredne banke Beograd i Univerzal banke.
Jugobanka u stečaju u svojoj imovini ima više kolekcija srebrenjaka (grupisanih po težini) koje je izdala Narodna banka Jugoslavije, a povodom održavanja 8. mediteranskih igara Split 1979.
Na spisku predmeta je i starinski broš sa 13 dijamanata različite veličine, procenjen na 35.268,02 dinara.
Zatim, prsten sa velikim ametistom i 12 brilijanata za 45.110,26 dinara, dok je privezak sa velikim ametistom i 20 brilijanata, težak 11,33 grama, procenjen na 70.770,38 dinara.
Na spisku je i 230 zlatnih igala za kravatu, po ceni od gotovo osam miliona dinara (7.990.200 dinara), težine 3,86 grama po komadu.
Ponuđeni predmeti prodaju se „u paketima“ od više komada.
Tako da, kupac koji se opredeli za srebrenjak sa Titovim likom, u paketu će morati da kupi oba – i onaj od 20,09 grama i onaj od 9,14 grama, ukupne vrednosti 2.226,22 dinara procenjene vrednosti.
Pomenuti prsten sa ametistom i privezak sa ametistom, samo su deo paketa od čak 16 vrsta predmeta, među kojima ima i više od sto komada srebrnog prstenja, čija je ukupna procenjena vrednost 1.074.830,98 dinara.
Univerzal banka u stečaju prodaje, između ostalog, i paket vredan 1,22 miliona dinara, u kojem su četiri prstena sa safirima, smaragdima i brilijantima, kao i dva para minđuša (sa brilijantima).
Na prodaju je oglašeno ukupno 32 „paketa“ predmeta od dragocenih metala.
Imovina se, kako se navodi, prodaje javnim prikupljanjem ponuda, u viđenom stanju, bez prava na reklamaciju.
„Minimalno prihvatljiva vrednost ponuđene cene prilikom dostavljanja ponude je 70 odsto od procenjene tržišne vrednosti paketa. Imovina se prodaje po odvojenim zasebnim paketima, prema naznačenim brojevima paketa svake finansijske institucije posebno i ne može biti predmet prodaje po komadu“, precizira se u oglasu.
Svoju ponudu za kupovinu mogu da daju i preduzeća, ali i građani. Za sve važi uslov da prethodno – polože depozit u visini od 15 odsto procenjene vrednosti jednog ili više paketa predmeta koje žele da kupe.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare