Ko je uštedeo, a ko potrošio? Predsedniku vruće, pita šta će nam grejanje

Ekonomija 04. nov 202219:34 44 komentara

Iako je početak grejne sezone kasnio 15 dana, novoizabrana ministarka energetike je zbog toga optimistična i kaže da je odlaganje grejanja državi obezbedilo uštedu veću od 50 miliona evra. Predsednik ocenjuje da je reč o "malom novcu" i ponovo pita građane - čemu grejanje po ovakvom vremenu? Međutim, činjenica je da su jutra i noći danima bili hladni pa su se mnogi dogrevali uz pomoć električnih uređaja. A, to je i otvorilo pitanje - ko je u celoj situaciji zapravo uštedeo, a ko potrošio - Vlada ili građani?

U jeku poskupljenja, država štedi. Uz pomoć odlaganja grejne sezone – u republičkom budžetu je ušparano više od 50 miliona evra. Nova ministarka energetike kaže i da je država spremna sa zimu, što ponavlja i predsednik Aleksandar Vučić. Međutim, ostvarenom uštedom kojom se ministarka hvali, ipak, nije zadovoljan.

„Mali je to novac za zemlju, kad kažem 50 miliona evra, kad pričate o 15 dana, ali je svakako bolje da nešto uštedimo, nego da ne uštedimo. Sad se pitam – čemu grejanje po ovakvom vremenu, ja nemam kome da dajem jaknu da mi nosi, inače, besmisleno je“, rekao je 3. novembra  predsednik Aleksandar Vučić.

Povezano:

Ono što je za predsednika besmisleno, za pojedine građane, ipak, nije. Kažu da su zbog kašnjenja grejanja, morali da se dogrevaju, jer je ujutru i uveče bilo hladno.

Kažu nam:

Sto posto sam potrošio više struje, to nema priče. Plus ovo najavljeno poskupljenje struje, ne znam kako misle da završimo ovo sve, nejasno mi je.

Pola Srbije se dogrevalo. N1: Je l očekujete veći račun za struju? Da, sigurno da, plaćamo tokom cele godine Infostan i onda moramo da se dogrevamo, plus sad struja, plus infostan, mislim da stvarno nema smisla.

To su protivrezonske i protiv zakonite mere, ako neko plaća, jeste da je toplo, jeste da predsedniku nije hladno, ali treba ispoštovati to i uz neko normalno – ako to ima automatski, da na 15 stepeni sklopka isključi grejanje… Pa što ga ne pustiš ujutru, pa nek se isključi u toku dana.

To što grejanje nije pušteno na vreme i što su radijatori bili hladni 15 dana – otvorilo je pitanje – ko je na kraju uštedeo, a ko je potrošio?

„Ne možemo ovde govoriti ni o kakvoj uštedi građana. Ovde je, eventualno, uštedelo Javno komunalno preduzeće. Mislim da se ovde suštinski radi o veoma loše iskomuniciranoj jednoj predstavi – da se odloži početak grejne sezone, da se uštedi… Pedeset miliona evra stvarno u tom globalnom – gde se cene gasa mere milijardama evra, uopšte i električne energije i svih ostalih – na tih nekih šest meseci koliko traje ta grejna sezona, nisu neke značajne uštede. S druge strane, građani su to svakako platili“, ističe ekonomista Goran Radosavljević, profesor na FEFA.

Stručnjaci za energetiku računicu države oko uštede ne mogu da potvrde, ali ni da demantuju, jer kažu da ne barataju preciznim podacima toplana.

„Takvi podaci nisu javno dostupni i mi ne možemo da uradimo preciznu, čak ni procenu računice. Tu je teškoća i to što treba porediti sa nekim danom koji je bio sličan sa istom potrošnjom, a bilo je grejanja, recimo prošle sezone. Tako da je to malo komlikovanija priča. U svakom slučaju, 50 miliona evra nije mali novac, pa je i ta ušteda dobrodošla, a i značajno je to što, ako smo ostvarili uštede u gasu, neke količine su i sačuvane“, naglašava Željko Marković, stručnjak za energetiku.

Posle nekoliko upozorenja predsednika da dolazi teška zima, za neke, kako tvrdi, najteža u poslednih 70 godina, sada kaže da građani Srbije ne treba da brinu, bar kada je reč o sistemu grejanja, jer su skladišta gasa puna.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare