„Računica kao na času fizičkog“: Koliko su ekonomska obećanja Vučića dostižna?

Ekonomija 07. apr 202314:10 127 komentara

Ekonomista Vladimir Vučković ocenio je u emisiji N1 Studio Live da su obećanja predsednika Aleksandra Vučića o ekonomskim povećanjima preambiciozna i teško ostvariva.

Podsetimo, predsednik Srbije sinoć na javnom servisu je doneo vesti da će penzije rasti. Prosečna penzija u Srbiji sada je 323 evra, a za dve godine, 2025. godine, predsednik je rekao da će biti preko 450 evra.

„Računica predsednika Vučića zvuči kao na času fizičkog, kada smo skakali u dalj, a učiteljica nam kaže da gledamo po nekoliko metara ispred nas, iako možemo da skočimo samo metar, metar i po, jer ćemo više skočiti ako ambiciozno gledamo. To kažem zato što kada se napravi računica, povećanja koje spominje predsednik izgledaju ambiciozno i teško dostižno. Moguće je da predsednik predviđa visoku inflaciju koja gura sve veličline u ekonomiji, pa je moguće dvocifreno povećanje plata i penzija. Ali, 20 procenata povećanja krajem ove godine zaista ne izgleda realno“, kazao je Vučković.

Povezan evesti

Podseća da povećanja plata i penzija prolaze kroz „odobrenje“ MMF-a i ponavlja da će možda doći do dvocifrenog povećanja, ali da je planiranih 20 odsto preambiciozno.

„Dobro je da plate i penzije rastu, da prate privredni rast, i na taj način se čuva životni standard. Međutim, godinu, dve smo u periodu visoke inflacije i sve to što se dobije ode na skuplju hranu i skuplje usluge“, predočio je Vučković.

Ocenjuje da je primarni zadatak ekonomskih vlasti da sačuvaju životni standard, jer hrana i računi sve više poskupljuju.

Ukazuje da „ne smemo da se jurimo visokim platama i penzijama sa inflacijom,“, jer se na taj način „doliva ulje na vatru“.

„Mora da se snizi inflacija , da se tu smanji problem, pa će i povećanje primanja kod ljudi dati zadovoljavajuće rezultate“, napomenuo je sagovornik N1.

Smatra da „mora da se nađe ekonomska mera u svemu“.

„Kao što je za ovu godinu nađeno povećanje plata i penzija, tako treba i za sledeću godinu naći meru, da budžet ne bi upao u problem. .A treba misliti i o privatnom sktoru koji puni taj budžet“, ukazuje Vučković.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare